W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia obejmujący kilkudziesięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością fiskalną

19.01.2023

Baner przedstawiający figurkę temidy.

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy nadzorowała – prowadzone przez   białostocki Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji - wielopodmiotowe i wielowątkowe śledztwo dotyczące działalności w latach 2008-2015
zorganizowanej grupy trudniącej się przestępczością o charakterze fiskalnym. Jej członkowie podejmowali liczne aktywności, mające na celu osiąganie nielegalnych celów grupy, nie tylko na terenie Polski (m.in.: w Warszawie, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej i innych miejscowościach), ale także Niemiec i Czech.

Z poczynionych w toku śledztwa ustaleń wynika, że osoby zaangażowane w przestępczy proceder, poprzez sieć polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych, dokonywały częściowo fikcyjnego obrotu stalowymi prętami żebrowanymi i blachą, a także napojami gazowanymi,  wystawiały i posługiwały się nierzetelnymi fakturami VAT, nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w tym zakresie, a następnie składały nierzetelne deklaracje VAT w zakresie zobowiązań podatkowych wynikających z obrotu ww. towarami. W konsekwencji – jak ustalono - członkowie grupy doprowadzili do uszczuplenia należności publicznoprawnej wielkiej wartości, powodując  straty Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 23 mln. zł. Proceder funkcjonował m.in. dzięki nierzetelnie prowadzonej dokumentacji księgowej, którą przedstawiano do rozliczeń różnym urzędom skarbowym.

Grupa, licząca kilkadziesiąt osób,  zajmowała się nie tylko unikaniem płacenia podatku od towarów i usług oraz wyłudzaniem wielomilionowych kwot nienależnego zwrotu VAT, przy wykorzystaniu do tych celów kontrolowanych przez siebie podmiotów gospodarczych (w tym podmiotów zagranicznych wykorzystywanych m.in. do symulowania wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami).   Część członków grupy podejmowała także działania zmierzające do udaremnienia wykrycia przestępczego pochodzenia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem przestępstw skarbowych, wykorzystując w tym celu rachunki firmowe spółek. Przedmiotem przestępczych działań była kwota przekraczająca 120 milionów zł.

Prokuratorskie zarzuty popełnienia licznych przestępstw związanych z udziałem w grupie, w tym czynów dotyczących tworzenia nierzetelnej, fikcyjnej dokumentacji finansowo-podatkowej (w tym faktur VAT, listów przewozowych, atestów), posługiwania się taką dokumentacją, a także występków karno-skarbowych    przedstawiono 45 osobom. Ponadto 21 z tych osób usłyszało także zarzuty dotyczące tzw. prania pieniędzy uzyskanych z przestępczej działalności.

Jak ustalono,  osobami kierującymi grupą, w której funkcjonował z góry ustalony podział ról i zadań,  na poziomie kontrolowanych przez nich spółek byli m.in.: 43-letni mieszkaniec Warszawy - Tomasz R. oraz 53-letni mieszkaniec Białegostoku – Wiktor S.  W skład grupy wchodzili zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Część sprawców przyznała się do przedstawionych im w toku śledztwa  zarzutów i złożyła wyjaśnienia potwierdzające ustalenia  organów ścigania.

   W toku postępowania przygotowawczego zabezpieczono od podejrzanych - na poczet prognozowanych kar i środków karnych o charakterze majątkowym - mienie o łącznej wartości ponad 33 milionów złotych, zaś kwota zastosowanych, w ramach środków zapobiegawczych, poręczeń majątkowych przekracza 2,5 miliona złotych.

 Śledztwo zakończono w grudniu 2022r., skierowaniem do Sądu Okręgowego w Białymstoku aktu oskarżenia. Organy ścigania zebrały bardzo obszerny materiał dowodowy, który przekazano do Sądu w 340 tomach akt oraz obszernych załącznikach. Sam akt oskarżenia, w którym opisano modus operandi działania członków grupy oraz wskazano dowody procesowe, liczy ponad 1400 stron.

Część z przestępstw zarzuconych podejrzanym zagrożona jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.02.2023 12:00 Katarzyna Wilińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Akt oskarżenia obejmujący kilkudziesięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością fiskalną 2.0 16.06.2023 07:31 Katarzyna Wilińska
Akt oskarżenia obejmujący kilkudziesięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przestępczością fiskalną 1.0 24.02.2023 12:00 Katarzyna Wilińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}