Zarzut dla sprawcy napaści na zabrzańskiego dziennikarza
27.03.2025
Prokuratura Rejonowa w Zabrzu przedstawiła Grzegorzowi Ch. zarzut zmuszania dziennikarza „Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej ” do określonego zachowania.
Jak ustalono w dniu 4 czerwca 2024 roku, przy remontowanym odcinku Drogi Krajowej o nr 94, w okolicy Rodzinnych Ogródków Działkowych Kaprys przy ul. Krakowskiej 103, Grzegorz Ch. poruszał się pojazdem marki BMW. W pewnym momencie zauważył, że osoba stojąca z boku utrwala wizerunek jego samochodu, jego oraz jego syna. W związku z tym zatrzymał się i podszedł do mężczyzny, którym okazał się dziennikarz, Przemysław Jarasz.
Grzegorz Ch., nie wiedząc, że pokrzywdzony jest dziennikarzem, zabrał mu telefon oraz próbował usunąć nagrania. Pokrzywdzony odmówił podania kodu dostępu do telefonu i poinformował napastnika, że jest dziennikarzem śledczym. Po tej informacji Grzegorz Ch. zwrócił pokrzywdzonemu zabrany aparat.
Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że tego dnia przygotowywał materiał do publikacji prasowej związanej z popełnianymi na remontowanym odcinku wykroczeniami drogowymi, polegającymi na jeździe pod prąd. Jedną z takich osób okazał się napastnik, który zaatakował dziennikarza.
Grzegorzowi Ch. przedstawiono zarzut, że w dniu 4 czerwca 2024 roku w Zabrzu przy ul. Krakowskiej użył przemocy i groźby bezprawnej, w celu zmuszenia Przemysława Jarasza do określonego zachowania w postaci zaniechania robienia zdjęć samochodu marki BMW, jego osoby oraz jego syna, na szkodę Przemysława Jarasza, to jest o popełnienie przestępstwa z art. 191 § 1 k.k.
Występek zarzucony podejrzanemu zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3.
Rzecznik prasowy
Karina Spruś