W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia p-ko mieszkańcowi i mieszkance powiatu dębickiego za dokonywanie obrotu za pośrednictwem portalu Allegro.pl emblematami do felg z podrobionymi logo marek samochodowych

17.06.2020

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 15 czerwca 2020 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy akt oskarżenia p-ko 40-letniemu mieszkańcowi Stobiernej – Łukaszowi Z. oraz 24-letniej mieszkance Dębicy Beacie Ż., którym zarzuca się, iż w okresie od dnia 27 września 2015 r. do dnia 26 września 2016 r., w Dębicy, woj. podkarpackiego, działając wspólnie i w porozumieniu, za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro.pl, dokonywali obrotu podrobionymi emblematami z logo marek samochodowych w ilości łącznie 20.901 sztuk na łączną kwotę 348.759,20 zł,

oznaczonymi zarejestrowanymi graficznymi znakami towarowymi marki Opel, Hyundai, Volkswagen, Toyota, Audi, Peugeot, Citroen, BMW, Mini, Mazda, Skoda, Mercedes, Jaguar, Alfa Romeo, Porsche, Honda, Lexus, Nissan, Ford, Volvo, Mitsubishi, Jeep, Fiat, Seat, Renault, Alpina, Saab, Affalterrbach, Chrysler, Dodge, Range Rover, Oz Racing, Subaru, Suzuki i Lancia, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu, czym działała na szkodę w/w – tj. popełnienie przestępstwa z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej oraz, iż w dniu 26 września 2016 r., w Dębicy, woj. podkarpackiego, działając wspólnie i w porozumieniu usiłowali dokonać obrotu za pośrednictwem portalu aukcyjnego Allegro.pl podrobionymi emblematami z logo marek samochodowych w ilości 86.853 sztuk, oznaczonymi zarejestrowanymi graficznymi znakami towarowymi marki Opel, Hyundai, Volkswagen, Toyota, Audi, Peugeot, Citroen, BMW, Mini, Mazda, Skoda, Mercedes, Jaguar, Alfa Romeo, Porsche, Honda, Lexus, Nissan, Ford, Volvo, Mitsubishi, Jeep, Fiat, Seat, Renault, Alpina, Saab, Affalterrbach, Chrysler, Dodge, Range Rover, Oz Racing, Subaru, Suzuki i Lancia, usiłując uczynić sobie z tego stałe źródło dochodu, przy czym zamierzonego celu nie osiągnęła z uwagi na interwencję funkcjonariuszy Policji – tj. popełnienie przestępstwa z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy Prawo własności przemysłowej.

W dniu 9 sierpnia 2016 r. do Prokuratury Rejonowej w Dębicy wpłynęło anonimowe zawiadomienie po podejrzeniu popełnienia przestępstwa, z treści którego wynikało, iż Beata Ż. sprowadza na teren Rzeczypospolitej Polskiej nielegalnie z Chin produkty z podrobionymi znakami towarowymi firm motoryzacyjnych, a następnie wprowadza je do obrotu za pośrednictwem portalu Allegro.pl.

Z dalszej treści przedmiotowego zawiadomienia wynikało, iż mężczyzną, który pomaga Beacie Ż. w prowadzeniu przestępczego procederu jest Łukasz Z.

W dniu 26 września 2016 r. przed jednym z bloków mieszkalnych w Dębicy funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy na podstawie posiadanych materiałów operacyjnych dokonali zatrzymania poszukiwanego przez Komendę Powiatową Policji w Ropczycach Łukasza Z. celem odbycia przez niego kary 7 lat pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sąd Okręgowy w Krakowie.

Ponieważ w chwili zatrzymania Łukasz Z. nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości funkcjonariusze Policji udali się z nim do miejsca jego pobytu, tj. do mieszkania usytuowanego w bloku pod którym w/wym. został zatrzymany.

Na miejscu funkcjonariusze Policji zastali kobietę, którą okazała się być Beata Ż. W mieszkaniu funkcjonariusze Policji ujawnili bardzo duże ilości emblematów różnych marek samochodowych oraz paczki przygotowane do wysyłki za pośrednictwem firmy kurierskiej „DHL”. W toku przeszukania zabezpieczono łącznie około 8000 emblematów i naklejek z podrobionymi znakami towarowymi producentów samochodowych, a także inne narzędzia służące do popełnienia przestępstwa takie jak pieczątki, folię bąbelkowe, puste koperty, worki foliowe firmy DHL oraz drugi nadań pocztowych. Poza dokumentacją funkcjonariusze Policji zabezpieczyli także nośniki informatyczne w postaci dwóch laptopów, pendrive’a, telefonów komórkowych oraz kart SIM.

W trakcie czynności przeszukania domu jednorodzinnego Łukasza Z. oraz budynku gospodarczego również ujawniono emblematy różnych producentów samochodowych, a także laptopa, telefon komórkowy, pendrive’a, kartę pamięci, dysk zewnętrzny oraz kołpaki do samochodów, które zostały zabezpieczone.

Beata Ż. i Łukasz Z. zostali zatrzymani. Przedstawiono im zarzuty o czyny z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej oraz z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz Z. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

Beata Ż. przesłuchana natomiast w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanych jej czynów i złożyła wyjaśnienia, w których szczegółowo opisała przestępczy proceder wprowadzania do obrotu produktów z podrobionymi znakami towarowymi.

W dniu 21 kwietnia 2017 r. uzyskano opinię biegłego z zakresu ochrony znaków towarowych, z której wynika, iż na zabezpieczonych dowodach rzeczowych w postaci emblematów z metalu i tworzyw sztucznych do kołpaków zostały umieszczone podrobione znaki towarowe producentów motoryzacyjnych.

W sprawie przesłuchano ponad 7000 świadków z całej Polski, którzy za pośrednictwem portalu Allegro.pl zakupili emblematy z podrobionymi logo marek samochodowych.

Sprawcom za popełnienie zarzucanych czynów grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Łukasz Z. był karany. Beata Ż. nie była natomiast karana.

Prokurator Rejonowy
w Dębicy

Jacek Żak

{"register":{"columns":[]}}