Zarządzenie w sprawie 3036-1.Ds.75.2023
07.04.2025
Sekretariat Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 131 § 2 i 3 k.p.k. zawiadamia pokrzywdzonych, podejrzanych i obrońców, iż postanowieniem z dnia 31 marca 2025 roku sygnatura 3036-1.Ds.75.2023 powołano biegłego listy Sądu Okręgowego w Warszawie w zakresie audytu śledczego i kryptowalut - mgr Marka Kołtuna w celu opracowania opinii obejmującej całość zgromadzonego materiału dowodowego - w tym informacji bankowych, telekomunikacyjnych oraz dotyczących obrotu walutami wirtualnymi celem m.in. wskazania przepływów na ujawnionych rachunkach bankowych z uwzględnieniem dokonanych zakupów krytowalut pod kątem ewentualnej realizacji ustawowych znamion przestępstwa z art. 299 k.k.
Postanowienie nie podlega zaskarżeniu.
Podejrzanemu i jego obrońcy oraz pokrzywdzonemu i jego pełnomocnikowi przysługuje prawo do wzięcia udziału w przesłuchaniu biegłych oraz prawo do zapoznania się z opinią, jeżeli złożona została na piśmie. Podejrzanego pozbawionego wolności nie sprowadza się, gdy spowodowałoby to poważne trudności (art. 318 k.p.k.); Biegłemu, powołanemu przez prokuratora, przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę oraz inne należności związane z udziałem w sprawie. Wynagrodzenie i inne należności, o których mowa powyżej, przyznawane są stosownie do art. 618f-618h k.p.k. oraz wyłącznie na wniosek uprawnionego, złożony ustnie do protokołu lub na piśmie, w terminie zawitym 3 dni, liczonym od dnia zakończenia czynności z udziałem uprawnionego. Czynność procesowa dokonana po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna (art. 618k §1, 2 i 4 k.p.k. i art. 122 §1 i 2 k.p.k.).
W razie zaistnienia konieczności przybrania do udziału w wydaniu opinii biegłego lub biegłych innych specjalności bądź połączenia badania stanu zdrowia psychicznego podejrzanego z obserwacją w zakładzie leczniczym biegli winni wystąpić do prokuratora z właściwym i należycie umotywowanym wnioskiem w tym przedmiocie (art. 202 §2 i 3 k.p.k. i art. 203 § 1 i 2 k.p.k.).