Komunikat prasowy o śledztwie w sprawie oprogramowania Hermes
29.05.2025
Zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie kontynuuje śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z zakupem i użytkowaniem przez Prokuraturę Krajową w latach 2020-2023 oferowanego przez izraelską firmę NSO Group Technologies Ltd oprogramowania o nazwie handlowej Hermes.
Aktualnie realizowane są czynności, w tym przesłuchania i uzupełniające przesłuchania świadków, ukierunkowane na zgromadzenie pełnego materiału dowodowego umożliwiającego prawnokarną ocenę wątku ewentualnej niegospodarności, tj. podejrzenia nieuzasadnionego i dokonanego z naruszeniem obowiązujących procedur wydatkowania środków publicznych zakupu wskazanego oprogramowania.
Jak już wcześniej informowano, wybór przez Prokuraturę Krajową dostawcy oprogramowania Hermes nastąpił z wyłączeniem przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, a sam zakup, od podmiotu Q Cyber Technologies Sarl z siedzibą w Luksemburgu (podmiotu powiązanego z NSO Group Technologies Ltd), został przeprowadzony z wykorzystaniem środków budżetowych Prokuratury pozyskanych wskutek przesunięcia funduszy z inwestycji budowlanych, czyli przeznaczonych na budowę i wyposażenie nowych obiektów dla prokuratur.
Umowa na dostawę oprogramowania została podpisana przez ówczesnego Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego 16 listopada 2020 r. Na zakup oprogramowania wraz z roczną usługą wsparcia wydatkowano kwotę 2 mln euro. Usługi wsparcia były dwukrotnie przedłużane na kolejne lata aneksami do umowy pierwotnej. Wynagrodzenie za usługi wsparcia w kolejnych latach wyniosło łącznie 770 000 euro. Wszystkie zakupy, w związku z dokonywaniem ich od podmiotów zagranicznych, zostały dodatkowo obciążone podatkiem VAT w łącznej kwocie niemal 2,9 mln zł. Łączny koszt zakupu i użytkowania oprogramowania w latach 2020-2024 wyniósł ponad 15 mln zł.
Równolegle w toku śledztwa realizowane są czynności w zakresie dwóch kolejnych wątków, to jest okoliczności związanych z faktycznym wykorzystywaniem oprogramowania Hermes, w tym pomijania procedur dotyczących zlecenia i opracowywania analiz przez właściwą komórkę organizacyjną tej instytucji oraz realizowania takich analiz poza zakresem ustawowych zadań prokuratury, jak również ewentualnym spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego Prokuratury Krajowej i przetwarzanych w niej danych informatycznych w związku z instalacją, obsługą i serwisowaniem ww. oprogramowania.
Dokonywana jest analiza logów zapytań wygenerowanych przez operatorów aplikacji Hermes (Webint), ujawnionych w liczbie około 46 tys. przez biegłych z zakresu informatyki z Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na serwerach służących do obsługi ww. oprogramowania. Kontynuowana jest także weryfikacja sprawdzeń („analiz”), jakie zostały przeprowadzone przy wykorzystaniu oprogramowania Hermes.
W ramach wątku dotyczącego sposobu wykorzystania oprogramowania Hermes przedmiotem śledztwa objęte są przypadki uzyskiwania informacji, w tym danych wyciekowych, dotyczących sędziów, adwokatów i dziennikarzy, m. in. w związku ze sprawą sygn. PO I Ds. 8.2021 Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i innymi postępowaniami.
Do akt śledztwa sukcesywnie dołączane są zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składane przez osoby, co do których dokonywano sprawdzeń za pomocą oprogramowania Hermes. Postępowaniem objęto również zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli o podejrzeniu popełnienia przez ówczesnego Dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej przestępstwa polegającego na utrudnianiu czynności kontrolnych poprzez nie przedstawienie do kontroli realizowanej przez NIK faktury zakupu oprogramowania Hermes.
Prokurator Regionalny
Jaromir Rybczak