W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron szkoły

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)

Fotografia Ignacego Jana Paderewskiego partona szkoły

Polak, Europejczyk, Mąż Stanu i Artysta

Ignacy Jan Paderewski – jeden z najwybitniejszych Polaków – żył w czasach dla Europy i dla Polski bardzo burzliwych. Geniusz fortepianu, sławny na całym świecie, przyjaciel koronowanych głów, polityków i artystów. 

W 1872 roku rozpoczął studia w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1881 roku kontynuował studia muzyczne w Berlinie, a następnie w Wiedniu, m.in. pod okiem słynnego profesora Teodora Leszetyckiego, który powiedział o młodym Paderewskim ,, …to chluba moja, będzie on genialnym artystą do końca życia…”. W tym czasie powstawały jego pierwsze ważne kompozycje. W 1888 roku zagrał serię koncertów w paryskiej Salle Erard, które zapoczątkowały wielką karierę pianisty.

Pierwsze amerykańskie tournée Paderewskiego, które odbyło się w 1891 roku przyniosło mu kolejny sukces. Odtąd występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce (1912) i Australii (1904).

 Paderewski nigdy nie zapomniał o swojej Ojczyźnie – Polsce.  Czynnie zaangażował się w działalność społeczno-polityczną, mającą na celu odrodzenie Polski. Pomagał w prowadzeniu, założonego przez  Henryka Sienkiewicza w styczniu 1915 roku, Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.  Pozyskał dla sprawy polskiej przywódców świata zachodniego, w tym przede wszystkim prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrow Wilsona.  W Stanach  Zjednoczonych aktywnie wspierał różne inicjatywy na rzecz niepodległej Polski. Zorganizował ponad 300 spotkań połączonych z koncertami, na których przemawiał i zachęcał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. To m.in. w wyniku jego działań do Armii Polskiej we Francji zgłosiło się prawie 30 tysięcy ochotników z USA.

Rok 1919 był triumfem Paderewskiego – został premierem odrodzonej po 123 latach niewoli Polski i jako jej delegat złożył podpis pod Traktatem Wersalskim. Do końca życia był szanowany i uwielbiany na całym świecie.

Ignacy Jan Paderewski i Józef Piłsudski w drodze na otwarcie pierwszego od ponad 100 lat polskiego Sejmu – Warszawa, 10 lutego 1919r.

Od roku 2000 nasza szkoła  nosi imię  Ignacego Jana Paderewskiego.  Wkład w popularyzację życia i twórczości Paderewskiego wnieśliśmy m.in. poprzez organizowanie okolicznościowych koncertów, wystaw, odczytów, konkursu ,,Ignacy Jan Paderewski-artysta i polityk”.

Popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, znajdujące się w holu  szkoły,  to jeden z elementów symultanicznego pomnika o światowym zasięgu. Autorem popiersia jest rzeźbiarz, Jerzy Kędziora z Częstochowy.

 

{"register":{"columns":[]}}