W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron Szkoły

Urodzony 28 lutego 1910 roku w Berlinie, syn Bronisławy i Józefa Maciejewskich. Pierwsze lekcje gry na pianinie Roman Maciejewski pobierał w wieku czterech lat u matki, która grała również na skrzypcach. Ukończyła klasę skrzypiec w konserwatorium w Berlinie, gdzie później wykładała. Następnie, jeszcze jako dziecko, Maciejewski kształcił się w konserwatorium im. Juliusa Sterna w Berlinie.

W 1919 roku wraz z rodziną przeniósł się do Leszna. Uczył się początkowo w leszczyńskim Gimnazjum, a następnie w Gimnazjum im. Jana Kantego w Poznaniu, które ukończył. Maturę zdał w liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Otrzymywał wówczas stypendium od hrabiego Krzysztofa Mielżyńskiego i rozpoczął naukę w poznańskim konserwatorium muzycznym w klasie fortepianu Bohdana Zaleskiego. Studia ukończył w roku 1931. Podczas pobytu w Poznaniu Maciejewski pełnił także funkcję dyrygenta w kilku poznańskich chórach, był między innymi kierownikiem artystycznym Chóru im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. W 1931 roku rozpoczął studia w Konserwatorium Warszawskim w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego. Tam poznał m.in. Karola Szymanowskiego, wówczas rektora konserwatorium.

W 1934 roku otrzymał stypendium Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dzięki któremu mógł studiować w Paryżu u Nadii Boulanger. Poznał wówczas m.in. Igora Strawińskiego, Alfreda Casellę, Dariusa Milhauda, Artura Honeggera, Francisa Poulenca i Artura Rubinsteina. Pełnił funkcje sekretarza, a następnie wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Młodych Muzyków Polaków w Paryżu. Lata trzydzieste XX wieku zaowocowały również bogatą działalnością koncertową Maciejewskiego w Polsce i za granicą.

W 1938 roku poślubił Szwedkę Elvi Geelen. Rok później opuścił Polskę i przeniósł się do Szwecji, gdzie przebywał do 1951 roku. Tam rozpoczął komponowanie Requiem. Na początku lat 50. na zaproszenie Artura Rubinsteina przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako organista oraz prowadził założony przez siebie Roman Choir. W roku 1977 ponownie zamieszkał w Göteborgu.

Roman Maciejewski zmarł 30 kwietnia 1998 roku w Göteborgu, gdzie spędził wiele lat swojego życia. Przywieziona przez Wojciecha Maciejewskiego urna z prochami kompozytora została złożona na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej w Lesznie, gdzie pochowana jest również najbliższa rodzina Maciejewskiego. Znajdujący się w pobliżu kaplicy nagrobek przypomina kształtem tatrzański szczyt – Mnich. W pobliskim kościele pod wezwaniem św. Antoniego dekadę po śmierci kompozytora zostało wykonane jego Requiem.

Bazylika mniejsza w Lesznie
W latach młodzieńczych Maciejewski grywał na organach w leszczyńskiej kolegiacie – dziś bazylice mniejszej. Po latach grał także na mszach m.in. z okazji 25-lecia i 50-lecia ślubu swoich rodziców. W 1996 roku odbyło się „Leszczyńskie Triduum Muzyczne”, podczas którego w farze wykonano Missa brevis oraz Mszę Zmartwychwstania Maciejewskiego. Fragmenty innych utworów Maciejewskiego wykonano podczas mszy w jego intencji oraz z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy Rynku 9 w Lesznie.

Salon Maciejewskich
16 października 2022 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie został otwarty salon poświęcony rodzinie Maciejewskich, w którym obejrzeć można pamiątki po Romanie i jego bracie Wojciechu. Wśród eksponatów znajdują się między innymi pianino kompozytora, meble, nuty, zdjęcia czy dokumenty. Pamiątki te zostały pozyskane od Leszczyńskiego Towarzystwa Muzycznego i znajdowały się uprzednio w Gabinecie Romana Maciejewskiego znajdującym się w dawnej siedzibie Biblioteki.

Ławeczka Romana Maciejewskiego
6 czerwca 2014 roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie ławeczki Romana Maciejewskiego przy Państwowej Szkole Muzycznej w Lesznie. Wśród obecnych na wydarzeniu był także brat kompozytora Wojciech Maciejewski.

Tablica na Rynku w Lesznie
Na ścianie kamienicy przy ulicy Rynek 9 w Lesznie, gdzie Maciejewski mieszkał wraz z rodziną, znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa.

Leszczyńsie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego
W 1997 roku powstało Leszczyńsie Towarzystwo Muzyczne im. Romana Maciejewskiego, którego celem jest popularyzacja muzyki, w tym twórczości Romana Maciejewskiego. Z inicjatywy Towarzystwa rokrocznie organizowany jest Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego. Prezesem Honorowym Towarzystwa został brat kompozytora Wojciech Maciejewski.

Wybrane kompozycje:
- Sonata na fortepian nr 1 (1926)
- Pieśni kurpiowskie na chór mieszany (1928)
- Wariacje na fortepian (1928)
- Mazurki na fortepian (1928-90)
- Preludia na fortepian (1930-33)
- Tańce góralskie na fortepian (1931)
- Bajka, balet dla dzieci na fortepian (1932)
- Sonata na fortepian nr 2 (1932)
- Etiudy na fortepian (1932)
- Tryptyk na fortepian (1933)
- Oberek scena baletowa na dwa fortepiany (1943)
- Allegro concertante na fortepian i orkiestrę symfoniczną (1944)
- Missa pro defunctis (Requiem) na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1944-59)
- Kołysanka na trio smyczkowe, flet, dwie gitary i czelestę (1952)
- Msza pasterska, kolędy polskie na 4-głosowy chór żeński lub chłopięcy z organami (1955)
- Missa Brevis na chór mieszany (lub baryton) i organy (1964)
- Msza Zmartwychwstania na chór mieszany i organy (1966)
- Kołysanka na fortepian i orkiestrę symfoniczną (1976)
- 24 transkrypcje na 2 fortepiany utworów klasycznych

{"register":{"columns":[]}}