W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Działalność

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ

Szkoła Muzyczna w Oleśnie powstała w 1981 r. dzięki staraniom ówczesnego wizytatora, pana Piotra Świerca i pierwszego dyrektora Szkoły – Józefa Kozioła, który stał na jej czele przez 21 lat. Następnym dyrektorem, któremu szkoła w czasie kolejnych 20 lat zawdzięcza swój dalszy rozwój był pan Jan Maliński. 

W ciągu 40 lat działalności wykształciliśmy dziesiątki młodych muzyków imelomanów. Nasi absolwenci - rozsiani po całym świecie - bardzo często do nas wracają. Nie zapominając o muzyce uczestniczą w naszych koncertach, jako rodzice przyprowadzają do nas swoje dzieci, wielu z nich rokrocznie bierze czynny udział w Festiwalu Muzykujących Rodzin. Oleska Szkoła Muzyczna cieszy się dużą popularnością w środowisku. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i uczniów możemy organizować koncerty i wydarzenia muzyczne, na których mamy zawsze pełne sale. Najbardziej dla nas ważne wydarzenia to: „Koncerty Gorących Serc”, koncerty świąteczne, cykl koncertów „Musica da Camera” oraz Festiwal „Jazzobranie”. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych słuchaczy konsekwentnie i innowacyjnie wzbogacamy kalendarz kulturalny regionu poprzez różnorakie inicjatywy, takie jak Festiwal „Na śląską nutę” czy musicale w formule „dzieci – dzieciom”: „Jaś i Małgosia”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Fryderyk”, „Muzyczny Quiz dla Babci i Dziadka” i inne.

Mimo, że jesteśmy małą Szkołą – nasi uczniowie regularnie zostają laureatami licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, zarówno w kategoriach solowych, jak i zespołowych.

Nasz najbardziej znany Festiwal „Jazzobranie” powstał dzięki inicjatywie pana Korneliusza Wiatra, który od 20 lat jest także dyrygentem naszego szkolnego Wind Bandu. Zespół ten jest laureatem wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich.

Dzięki współpracy z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej nasi uczniowie mają niecodzienną możliwość występowania u boku takich mistrzów, jak: Eric Marienthal, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Sztaba, Mike Stern, Dave Weckl, Włodek Pawlik, Zbigniew Wodecki, Krzesimir Dębski, Ewa Bem i wielu, wielu innych.

Nasi uczniowie poznają także Europę. Ścisła współpraca z samorządem oraz europejskimi ośrodkami partnerskimi umożliwia realizację wyjazdów koncertowych do Szkocji, Niemiec, Francji, Grecji, Włoch, Szwecji, Danii, Chorwacji. Współpraca między nauczycielami Studium i Szkoły Muzycznej jest bardzo harmonijna i twórcza. Nasza kreatywność jest wspierana przez całą społeczność Szkoły i Studium. Możemy się rozwijać i coraz lepiej kształcić naszych uczniów, łącząc tradycję z nowoczesnością.

 

PSM I stopnia w Oleśnie prowadzi naukę gry na:

  • akordeonie
  • flecie
  • fortepianie
  • gitarze
  • klarnecie
  • perkusji
  • saksofonie
  • skrzypcach
  • trąbce

Nauka zorganizowana jest w dwóch cyklach: 6-letnim i 4-letnim.

O przyjęcie do:

  • klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo Oświatowe, oraz nie więcej niż 10 lat,
  • klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat. 

Oprócz indywidualnych lekcji gry na instrumencie, uczniowie uczestniczą w zajęciach grupowych : kształcenia słuchu, rytmiki lub audycji muzycznych,chóru, orkiestry i zespołów kameralnych.  W klasach V - VI cyklu sześcioletniego i III - IV cyklu czteroletniego realizują także indywidualną naukę gry na instrumencie dodatkowym – fortepianie (oprócz pianistów).

{"register":{"columns":[]}}