W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty akordeonowe z prof. dr hab. Elżbietą Rosińską - 18.03.2024

12.03.2024

Plakat, na którym w górnej części na czarnym tle biały napis "Warsztaty akordeonowe". Poniżej na różowym tle grafika akordeonu o czarnych konturach oraz informacje na temat warsztatów czarną czcionką

W poniedziałek 18.03.2024 roku w Sali Koncertowej im. Zygmunta Pietrzaka odbędą się warsztaty akordeonowe dla uczniów i nauczycieli z prof. dr hab. Elżbietą Rosińską. 

 

Elżbieta Rosińska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem tak znakomitych artystów jak Mogens Ellegaard, Stefan Hussong, Mie Miki, Friedrich Lips, Matti Rantanen.

Jako solistka i kameralistka koncertowała w Polsce, Niemczech, Finlandii, Słowacji, Austrii, Iranie, Szwajcarii. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów, m.in. K. Olczaka, M. Gordiejuka, K. Naklickiego, P. Słopeckiego, J. Mądrawskiego, K. Cieślika. Prowadzi kursy i seminaria dla nauczycieli gry na akordeonie. Jest autorką artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom, zamieszczonych na łamach „Ruchu Muzycznego”, „Przeglądu Muzycznego”, „Twojej Muzy” oraz czasopism zagranicznych. Opublikowała książkę Polska literatura akordeonowa 1955-1996. Prowadzi internetowy Katalog Polskiej Muzyki Akordeonowej. Od ponad 20 lat organizuje letnie kursy dla młodych akordeonistów w Wejherowie – Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe.

Pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku profesora zwyczajnego. Jej studenci i doktoranci uzyskali wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych, m.in. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal (Niemcy), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Wilnie (Litwa), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Puli (Chorwacja), Concorso Musicale „Citta di Filadelfia” (Włochy), Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Muzyków „Music Seasons” w Pradze (Czechy), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Treviso (Włochy), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Sancyberie” w Mont-Dore (Francja), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Permie (Rosja), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Kaunas Sonorum w Kownie (Litwa), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Kromberk (Słowenia), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Citta di Castelfidarodo (Włochy), Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Belgradzie (Serbia), Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Beltinci (Słowenia), Mławski Festiwal Akordeonowy „Od solisty do orkiestry”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Akordeonowej i Popularnej w Giżycku, Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku, Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy „Harmonia Zdrowia i Muzyki” w Solcu-Zdroju, Turniej Kameralny w Bydgoszczy, Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe.

Jej nagrania ukazały się na płytach: Duo Sopot, Chamber Sound CSCD 07037 (2007), Płonące czarownice, vol.1 z serii „Vivat Academia” (2007), Trigonos. Tria na organy i dwa akordeony vol. 4 z serii „Vivat Academia” (2007), Nowe Konstelacje, Studio Nagrań AM Gdańsk(2011), Krzysztof Olczak – Koncert Gdański (Soliton 2012), Rząpielnik czyli szkicownika z Pomorza. Krzysztof Olczak – dziecięce utwory na akordeon solo (Soliton 2013), Akordeonowe Impresje (DUX 2015), A Tre. Bargielski, Krzanowski, Moryto (Requiem Records 2018).

Jest zapraszana do jury konkursów krajowych – Kościerzyna, Mława, Sochaczew, Przemyśl, Solec Kujawski, Grudziądz oraz zagranicznych – Poprad (Słowacja), Pula (Chorwacja), Wilno (Litwa).

W latach 2012-2019 pełniła funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}