W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert gitarowy Mateusza Kowalskiego

13.04.2024

Centralnym motywem plakatu jest sylwetka gitarzysty - Mateusza Kowalskiego, w pozycji siedzącej, z gitarą klasyczną, na ciemnoszarym tle. Na plakacie umieszczono informacje czcionką w kolorze białym, o treści (od góry): "Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu", poniżej: " Mateusz Kowalski", poniżej: "17 kwietnia 2024", poniżej: "Warsztaty metodyczne - 10.00-17.00 Aula PSM, Koncert - 18.00".

Dyrekcja PSM I i II st. w Zamościu serdecznie dziękuje JCK KOSZ w Zamościu za współpracę przy organizacji koncertu.

Centralnym motywem plakatu jest sylwetka gitarzysty - Mateusza Kowalskiego, w pozycji siedzącej, z gitarą klasyczną, na ciemnoszarym tle. U góry napis dużą białą czcionką - "Mateusz Kowalski". Poniżej napis - "Koncert" dużą czcionką w kolorze żółtym. W centrum po prawej informacje białą czcionką o treści: "17 kwietnia 2024, 18.00". U dołu, po lewej informacje czcionką żółtą, o treści: "Jazz Club Kosz, Szczebrzeska 3". Poniżej żółte logo JCK w formie stylizowanego napisu "jazz club KOSZ ze stylizowaną literą K, przypominającą halabardę". U dołu, po prawej, informacje czcionką białą o treści: PSM I i II st. w Zamościu". Powyżej tego tekstu-logo szkolne w formie białego koła z symbolem liry i rozłożonej partytury z nutami, obwiedzione czerwonym napisem z nazwą szkoły.

Mateusz Kowalski

Gitarzysta klasyczny

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, według "Classical Guitar" muzyk "spektakularny", który rozległy repertuar od renesansu do współczesności wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną. 

Urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko, otrzymując medal Magna cum Laude. Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych muzyków, takich jak: Sérgio Assad, Oscar Ghiglia, Alvaro Pierri.

Występował w tak ważnych salach jak wiedeński Musikverein czy Shanghai Grand Theatre. Koncertował m.in.: w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 roku wykonał popularny Concierto de Aranjuez z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą prestiżowych konkursów w Antony (Paryż) i 2nd EuroStrings International Competition (2019, Londyn).

W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta artysty (wydawca: CD Accord) z utworami Bacha, Giulianiego, Tárregi, Barriosa, Piazzolli, Ponce'a oraz Assada i Schuberta, a w 2020 roku, nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, płyta Polish Romantic Guitar z utworami dziewiętnastowiecznych polskich mistrzów gitary: wirtuozów i kompozytorów.

Młody artysta, równolegle do kariery solistycznej, rozwija także działalność pedagogiczną, udzielając lekcji mistrzowskich m.in. na festiwalach w Szeged (Węgry), Rust (Austria) oraz w Qingdao (Chiny). Od października 2019 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest stypen­dystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (Nagroda Pro Arte), Prezydenta Miasta Koszalina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pro­gram "Młoda Polska"). Artysta koncertuje na instrumentach wykonanych przez słynnych mistrzów lutnictwa, takich jak Masaki Sakurai, Karl-Heinz Roemmich i Hanson Yao.

 

 

{"register":{"columns":[]}}