W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 MAJA 2022 ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31.05.2022

Plakat_Światowy

31 maja rokrocznie obchodzony jest jako Światowy Dzień bez Tytoniu.

W ramach  obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 2022 Światowa  Organizacja Zdrowia zainicjowała globalną kampanię informacyjną „Tytoń: zagrożenie dla  naszego środowiska”  (ang. „Tobacco – Threat to our environment”) . Ma ona na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat degradacji środowiska naturalnego powodowanej przez szeroko pojęty przemysł tytoniowy. Tytoń zabija każdego roku ponad 8 milionów ludzi i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumenckie. 

Szkodliwy wpływ przemysłu tytoniowego na środowisko naturalne jest ogromny i stale  rośnie. Produkcja wyrobów tytoniowych stanowi znaczące obciążenie dla naszej planety począwszy od degradowania terenów leśnych pod uprawy, zużycia wody i energii, przez  stosowanie ogromnych ilości środków chemicznych, emisję gazów cieplarnianych  wpływających na zmiany klimatu, po generowanie trujących odpadów tytoniowych.  Powoduje zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa  żywnościowego na świecie.

Światowa Organizacja Zdrowia  alarmuje:

  • 600 000 000 drzew ścina się na papierosy
  • 84 000 000 ton emisji dwutlenku węgla uwalnia się do powietrza, podnosząc globalną temperaturę
  • 22 000 000 000 litrów wody używa się do robienia papierosów

WHO wzywa rządy państw do wprowadzania przepisów, dzięki którym koncerny  tytoniowe ponosiłyby odpowiedzialność za spowodowane szkody środowiskowe.

Negatywny wpływ palenia tytoniu na stan i funkcjonowanie naszej planety w czasach  obecnych oraz
w przyszłości powinien stać się dla palaczy kolejnym powodem do zerwania z nałogiem.

Działania poszczególnych krajów mające na celu pozbycie się nałogu przez palaczy, a tym samym ograniczenie epidemii palenia tytoniu, wpisują się zarówno w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, jak i wypełnianie 

postanowień Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu. Art. 18 Konwencji przewiduje bowiem, że strony traktatu „uwzględnią kwestie dotyczące ochrony środowiska i zdrowia ludzi w odniesieniu do środowiska, w dziedzinie uprawy i produkcji tytoniu na swoim terytorium”.

 

Więcej informacji oraz materiały graficzne do kampanii dostępne są na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2022

Materiały

Plakat
Plakat​_Światowy​_Dzień​_bez​_Tytoniu​_2022​_(004).jpg 4.20MB
{"register":{"columns":[]}}