W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpłatne szczepienia 12 i 13 latków przeciwko HPV

HPV

Czym jest zakażenie HPV?
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie drogą płciową. Szacuje się, że niemal każda seksualnie aktywna osoba zostanie zakażona wirusem w ciągu swojego życia. Istnieje ponad sto typów wirusów HPV, a co najmniej 14 typów HPV, sklasyfikowanych jako wirusy wysokiego ryzyka, może wywołać raka, np. raka szyjki macicy u kobiet. Rak szyjki macicy to najczęstszy rodzaj raka po raku piersi dotykający kobiety w wieku 15–44 lat w Europie. Onkogenne wirusy HPV mogą również wywołać raka odbytu i narządów płciowych oraz niektóre nowotwory głowy i szyi, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Typy wirusów HPV niskiego ryzyka mogą wywoływać brodawki narządów płciowych i odbytu u obu płci.

Jak wygląda skuteczna profilaktyka?
Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie przeciw HPV. Zapobiega ono nie tylko rozwojowi wirusa HPV w organizmie, ale również uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.


Już od 1 czerwca, ponad 830 tys. młodzieży w wieku 12 i 13 lat
może bezpłatnie, bez skierowania zaszczepić się przeciw
wirusowi HPV.


Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00,
  • e- rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta,
  • w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.

Szczegółowe informacje na temat HPV i szczepień ochronnych :
www.gov.pl/hpv

Materiały

plakat
hpv​_plakat​_a2​_-​_do​_pobrania.jpg 0.09MB
ulotka
ulotka​_A5​_HPV​_-​_do​_pobrania.pdf 1.34MB
{"register":{"columns":[]}}