W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 Rozstrzygnięcie konkursu

SDBT 1

Z przyjemnością informujemy, że konkurs na hasło antynikotynowe z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu został rozstrzygnięty! 

Po długich naradach jury konkursowe wybrało  trzy zwycięskie hasła oraz dwa wyróżnienia.

 

I nagroda - Filip Jakimiuk  Dziś palenie żaden sztos! Zdrowym być! To jest coś.

II nagroda - Anna Woroniak Papieros lub EP- broń zdradziecka, działa w płucach, niczym granat w rękach dziecka!

III nagroda - Marek Leszczyński Każde dziecko dzisiaj wie, że palenie jest passe.

Wyróżnienie- Szymon Tulkis Nie wypal sobie życia.

Wyróżnienie- Mateusz Sienkiewicz  Kilka dziennie papierosów to dla płuca wiele ciosów. Są słabsze i zniszczone, na choroby narażone.

Zwycięzcy zostaną poinformowani telefinicznie lub mailowo

 

Hasło przewodnie Światowego Dnia Bez tytoniu 2021 ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia brzmi:

„Commit to quit”co w wolnym tłumaczeniu sugeruje zobowiązanie do zakończenia nałogu / złożenie obietnicy rzucenia palenia.

 

Postanowienie skutecznego pozbycia się nałogu jest szczególnie istotne w kontekście obecnej sytuacji epidemicznej. Pomimo pojawiających się różnych informacji na temat wpływu palenia tytoniu na częstość występowania i sposób przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, Światowa Organizacja Zdrowia stoi na stanowisku, że palacze są prawdopodobnie bardziej podatni na zachorowanie. Dzieje się tak dlatego, że ich palce mają częsty kontakt z ustami, przez co łatwiej dochodzić może do przeniesienia wirusa. Taka sama sytuacja dotyczy palenia e-papierosów oraz korzystania z fajek wodnych, których ustnik używany jest przez wiele osób podczas spotkań towarzyskich. Jak sugerują niektóre wyniki badań, palenie tytoniu w miejscach publicznych lub w skupiskach ludzi może sprzyjać zakażeniom koronawirusem z uwagi na fakt, iż wydychany dym tytoniowy zawiera kropelki śliny, za pomocą których może dochodzić do transmisji wirusa.

 

Od dawna wiadomo także, że palenie tytoniu sprzyja występowaniu infekcji dróg oddechowych, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także jest najczęstszą przyczyną raka płuc oraz najważniejszym czynnikiem ryzyka przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Prowadzone statystyki pokazują, że inhalacja dymu tytoniowego zwiększa ryzyko objawowego przebiegu infekcji SARS-CoV-2, a palacze dwukrotnie częściej niż osoby niepalące trafiają do szpitala. Z uwagi na uszkodzenia płuc wywoływane przez dym tytoniowy / parę papierosów elektronicznych są oni w większym stopniu narażeni na ryzyko ostrej niewydolności oddechowej, która jest najczęstszą przyczyną śmierci w przypadku COVID-19.

WHO rekomenduje zatem rzucenie palenia nie tylko ze względu na panującą pandemię, ale dla ogólnej poprawy stanu zdrowia.

sdbt 2021