W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja z debaty medycznej "Uwierz Prawdzie - wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach"

03.08.2021

Debata medyczna dotycząca szczepień przeciw COVID-19

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy przedstawia szczegółową relację dot. kampanii profilaktyczno-edukacyjno-promocyjnej #SzczepimySię – Brodnica na 100%, która odbyła się 29.07.2021 r. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Karbowskiej 29 w Brodnicy przy udziale Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

Organizatorem kampanii był Burmistrz Brodnicy, Starosta Brodnicki i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

W ramach kampanii Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy zorganizował debatę medyczną „Uwierz prawdzie – wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy powitał zaproszonych Specjalnych Gości: Pana Ryszarda Bobera Senatora RP, Panią Barbarę Ptaszyńską p.o. Dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Pana Wojciecha Koper Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, Pana Pawła Lonsera Kierownika Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego WSSE w Bydgoszczy, Pana Łukasza Betańskiego Rzecznika Prasowego WSSE w Bydgoszczy, Pana Piotra Boińskiego  Starostę Brodnickiego, Panią Martę Schmidt - przedstawiciela Burmistrza Brodnicy (kierownika Biura Zdrowia i Pomocy Społecznej), Pana Artura Dombrowskiego Przewodniczącego Rady Miasta Brodnicy, Pana Romana Pytlasińskiego Przewodniczącego Rady Powiatu, Pana Mariana Chwiałkowskiego Kierownika Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Brodnicy, Panią Małgorzatę Smoczyńską Przewodniczącą Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego w Brodnicy, Pana Komisarza Krzysztofa Miłka Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Brodnicy, Pana Krzysztofa Natuckiego – Zastępcę Komendanta KP PSP w Brodnicy, Księdza Jarosława Zielińskiego z Parafii pw. Św. Katarzyny w Brodnicy, Pana Dariusza Szczepańskiego – Dyrektora Szpitala Powiatowego w Brodnicy, Prelegentów oraz pogratulował Panu Burmistrzowi Brodnicy i Staroście Brodnickiemu inicjatywy tak potrzebnego i ważnego społecznie przedsięwzięcia oraz podziękował Specjalnym Gościom za wzorową współpracę będącą dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej największym zaszczytem a także wszystkim zaproszonym gościom za wsparcie i pomoc podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Adresatami debaty medycznej byli licznie przybyli (ok. 60 osób) przedstawiciele opieki społecznej i  poradni psychologiczno-pedagogicznej, lekarze rodzinni, pielęgniarki środowiskowo-społeczne, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy wraz z pracownikami, przedstawiciele samorządu lokalnego,  przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, dyrektorzy szkół, prezesi/dyrektorzy/przedstawiciele dużych zakładów pracy, harcerze  Hufca ZHP w Brodnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia „ODNOWA” w Brodnicy, przedstawiciele Koła Emerytów „Nad Drwęcą”.

Głównym celem debaty były działania edukacyjno-promocyjne ukierunkowane na zwiększenie liczby osób poddających się szczepieniu przeciw COVID-19, jak również podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zapobiegania pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2.

Uczestnicy ww. konferencji od godz. 10.00 do 12.30 mieli okazję wysłuchać niezwykle interesujących wystąpień.

Na początku Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper poruszył m.in. temat zmian, które zaszły w Państwowej Inspekcji Sanitarnej podczas pandemii.

- Może zacznę od EWP czyli systemu Ewidencji Wjazdu do Polski, który przerodził się w system, który zawierał wszelkie informacje o koronawirusie, zachorowaniach, testach czy teraz o szczepieniu. Cały czas ten system jest ulepszany i poddawany aktualizacjom. To wszystko pomaga w naszej pracy i zdecydowanie podnosi jej jakość. Przypomnę, że na początku pandemii w naszych placówkach brakowało nawet aparatów telefonicznych. Państwowa Inspekcja Sanitarna była instytucją zapomnianą i niedoinwestowaną. Podczas epidemii przeszła gruntowne zmiany na polu digitalizacji i z całą pewnością mogę powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na czwartą falę zakażeń – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

- Obecnie w Polsce mamy sześć laboratoriów, które zajmują się sekwencjonowaniem próbek koronawirusa, zwłaszcza mutacji alertowych - dodał.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy gorąco zaapelował także, o czerpanie wiedzy z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walkę z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.

Z kolei Kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Paweł Lonser przedstawił aktualne dane dot. mutacji wirusa SARS CoV-2.

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy, Starosta Brodnicki i zaproszeni Specjalni Goście serdecznie podziękowali Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu oraz pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Brodnicy za owocną współpracę oraz trudną i odpowiedzialną pracę podczas pandemii.

W dalszej części debaty specjaliści i eksperci zaprezentowali niezwykle interesujące wystąpienia:

  • Lek. med. Krzysztof Mitura – „ Działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy,
  • Mgr Danuta Kowalkowska-Szramka – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy – „Rola szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19”,
  • Mgr Hanna Królikowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy- „Skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii”.

Nie zabrakło także panelu otwartego, w który przedstawiciele największych zakładów pracy z Brodnicy i okolic, dzielili się doświadczeniem i wiedzą nabytą podczas pandemii. Szczegółowo zostały omówione procedury oraz reżim sanitarny, który pozwolił na stałą i bezpieczną pracę firm.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy dotarł do kierownictwa zwłaszcza tych zakładów pracy, instytucji, w których wystąpiły ogniska zakażeń oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, księży proboszczów brodnickich parafii, komendantów służb i straży, aby poprzez nich apelować do osób niezdecydowanych, niezaszczepionych do uczestnictwa w ww. przedsięwzięciu profilaktyki zdrowotnej, a następnie do zaszczepienia się.      

Podczas debaty wystąpili zaproszeni goście, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami odnośnie działań w ogniskach oraz na temat aktualnego stanu zaszczepienia pracowników w swoich zakładach pracy/instytucjach/obiektach.

Przedstawiciel NZOZ „Ars Medica” Sp. z o.o. w Brodnicy p. Iwona Rychlewska przekazała dane dotyczące funkcjonowania punktu populacyjnego w ww. obiekcie, w którym do 30 lipca 2021 r. wykonano 4570 szczepień (NOP nie odnotowano). W NZOZ „ARS Medica” zaszczepiono przeciwko COVID-19 93,5% personelu. W podlegającym NZOZ „Ars Medica”  ZOL-u i DPS-ie w Wichulcu zaszczepiono 91 osób.

Dyrektor NZOZ NOVAMED w Brodnicy p. Piotr Białowicz poinformował, że w pełni zaszczepiono 58% zaopcjowanych pacjentów. Do pozostałych 3500 niezaszczepionych osób uprawnionych z listy NZOZ zamierza wysłać sms-y specjalnym programem komputerowym.

Dyrektor MPWiK Sp. z o.o. w Brodnicy p. Jacek Sochacki przedstawił skuteczny sposób na realizację szczepień w ww. zakładzie oraz procedury dot. zapobiegania zakażeniom koronawirusem. Szczepienia odbywały się w zakładzie zgodnie ze sporządzoną listą. Poziom zaszczepienia w firmie wynosi ponad 80%.

Przedstawiciel ZPC VOBRO p. Joanna Iwaniuk podkreśliła, iż dzięki bardzo dobrej współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Brodnicy, zastosowaniu w zakładzie skutecznych procedur, nie było potrzeby zamykania linii produkcyjnych. Ponadto wyszczepialność w firmie wynosi ponad 80%.

Pan Marian Chwiałkowski – Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miejskim w Brodnicy przedstawił skuteczne wielopłaszczyznowe działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Brodnicy, prowadzone przez pracowników Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego i Straż Miejską w Brodnicy w ścisłej, wzorowej współpracy z PPIS w Brodnicy.

Przedstawicielka Stowarzyszenia „ODNOWA” odczytała list członków Stowarzyszenia, w którym podkreślono rangę szczepień przeciw COVID-19, zwłaszcza osób z otoczenia chorych po mastektomii.

Problematyka choroby COVID-19 i szczepień została omówiona z różnych perspektyw przez lekarza, psychologa i epidemiologa w oparciu o własne doświadczenia, naukowe ekspertyzy i dostępną wiarygodną wiedzę.  

Lek. med. Krzysztof Mitura, Zastępca Dyrektora Szpitala Powiatowego w Brodnicy w swojej prezentacji pn. „Działalność oddziału leczenia COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Brodnicy przedstawił historię funkcjonowania tego oddziału. Na mocy decyzji Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 24.09.2020 r. utworzono 4 stanowiska do izolacji pacjentów z podejrzeniem SARS CoV-2. A następnie decyzją z dnia 20.10.2020 r. utworzono oddział leczenia COVID-19, który zaczął funkcjonować od dnia 28.10.2020 r. liczący 5 łóżek, w tym 2 respiratorowe. Decyzją z dnia 30.10.2020 r. z dniem 4.11.2020 r. zobowiązano do utworzenia 35 łóżek, w tym 5 respiratorowych. Po dodatkowych ustaleniach z Urzędem Wojewódzkim utworzono 40 łóżek. Od 15 marca 2021 r. zobowiązano szpital do utworzenia 51 łóżek, w tym 6 respiratorowych. Następnie 17.05.2021 r. zmniejszono liczbę łóżek do 40, w tym 5 respiratorowych i dnia 24.05.2021 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał decyzję o zamknięciu oddziału leczenia COVID-19 z dniem 31.05.2021 r.

W dalszej części lek. med. Krzysztof Mitura przedstawił dane statystyczne. W oddziale leczono 416 osób (213 mężczyzn i 203 kobiet), w tym 241 osób z powiatu brodnickiego (57,9%) i 175 osób z innych powiatów (42,1%). Struktura wiekowa pacjentów:

  • 20-30 lat – 5 pacjentów (1,2%),
  • 31-40 lat – 18 pacjentów (4,33%),
  • 41-50 lat – 36 pacjentów (8,65%),
  • 51-60 lat – 65 pacjentów (15,63%),
  • 61-70 lat – 127 pacjentów (30,53%),
  • 71-80 lat – 103 pacjentów (24,76%),
  • 81-90 lat – 55 pacjentów (13,22%),
  • 91-100 lat – 7 pacjentów (1,68%).

Liczba zgonów z powodu COVID-19 – 85 osób, w tym 44 kobiety i 41 mężczyzn. Struktura zgonów:

  • 41-50 lat – 1osoba (1,18%),
  • 51-60 lat – 5 osób (5,88%),
  • 61-70 lat – 30 zgonów (35,3%),
  • 71-80 lat – 22 osoby (25,88%),
  • 81-90 lat – 25 osób (29,41%),
  • 91-100 lat – 2 osoby (2,35%).

Pacjenci leczeni repiratoroterapią – 47 osób. Z łącznej liczby pacjentów leczonych pod respiratorem 30 osób zmarło, co stanowi 63,83%.          

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy p. Danuta Kowalkowska-Szramka na wstępie swojego wystąpienia podkreśliła, iż obecna sytuacja związana z pandemią SARS CoV-2 wyraźnie pokazała jak ważne dla zdrowia publicznego są szczepienia oraz rzetelna edukacja na temat ich roli i skuteczności działania. Od początku epidemii na terenie powiatu brodnickiego zarejestrowano ok. 5000 zakażeń/zachorowań na COVID-19 oraz 121 zgonów. Na terenie Brodnicy zanotowano ponad 2770 zakażeń i ponad 50 zgonów. Dzięki wykonanym do tej pory szczepieniom nie notujemy obecnie zakażeń SARS-CoV-2 i zachorowań na COVID-19 oraz masowych, wielokrotnych ognisk, m.in. u personelu służby zdrowia, pensjonariuszy domów pomocy społecznych, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, zakładu opiekuńczo-leczniczego, nauczycieli, opiekunów w placówkach oświatowych i wychowawczych, pracowników dużych zakładów produkcyjnych oraz licznych ognisk rodzinnych, ale poziom zaszczepienia mieszkańców powiatu brodnickiego jak i Brodnicy wciąż jest daleki do osiągnięcia odporności zbiorowiskowej (ok. 70-80 %). Na dzień 03.08.2021 r. w powiecie brodnickim kształtuje się na poziomie 39,41% ogółem, w mieście Brodnicy wynosi 50,0%. Szczepienie jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Dlatego w 2021 roku szczepienia przeciw COVID-19 są dla nas priorytetem.

Im będzie większa liczba osób zaszczepionych, tym szybszy nastąpi powrót do zniesienia obostrzeń i poprawy jakości naszego życia.

Dzięki szczepieniom możemy nie tylko zapobiec zachorowaniom na COVID-19, ale również unikniemy obecnie występujących chorób, które są skutkiem  długofalowego stresu spowodowanego pandemią (m. in. depresji, cukrzycy, otyłości, alergii, choroby wrzodowej i innych chorób przewodu pokarmowego).

Istnieje realne zagrożenie czwartą falą pandemii z uwagi oraz niewystarczającą liczbę osób  zaszczepionych przeciw COVID-19  oraz aktualnie obserwowany wzrost liczby zakażeń wariantem Delta wirusa SARS CoV-2 w Europie i w Polsce. Wariant ten staje się już dominujący, charakteryzuje się większą zakaźnością i ma wyższy współczynnik reprodukcji  - 1 osoba zakażona może zainfekować 8 kolejnych a każda z nich następne 8.  Wariant Delta rozprzestrzenia się 60% szybciej niż wariant brytyjski. Do wzrostu liczby zakażeń może przyczynić się również zmiana pogody, kiedy lato ustąpi miejsca chłodniejszej i bardziej wilgotnej jesieni, sprzyjającej szerzeniu się infekcji dróg oddechowych. Z uwagi na to, że wariant Delta u dzieci wywołuje objawowy przebieg zakażenia częściej niż inne mutacje COVID-19, to aby uchronić dzieci przed zakażeniem osoby z ich otoczenia (rodzice, dziadkowie, starsze rodzeństwo itp.) powinny się zaszczepić przeciwko COVID-19. U dzieci zakażonych mutacją Delta najczęściej występują specyficzne objawy, takie jak ból głowy, ból gardła i problemy żołądkowe. Ponadto pojawia się wysoka temperatura.

Państwowy Powiatowy Iinspektor Sanitarny w Brodnicy apelował, by bezwzględnie  stosować standardowe środki ochrony, jak zachowanie dystansu, zakładanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz zachowanie środków higieny, w tym częste mycie rąk oraz zwrócenie uwagi, by dzieci nie wkładały rąk do ust.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w swojej prezentacji pt. „Rola szczepień w zwalczaniu pandemii COVID-19” przedstawił charakterystykę oraz mechanizm działania oraz sposób realizacji szczepień przy użyciu obecnie dostępnych szczepionek. Przypomniał, iż w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są 2 szczepionki mRNA (Comirnaty firmy Pfizer i BioNTech, firmy Moderna) oraz 2 szczepionki wektorowe (Astra Zeneca i Janssen – Johnson&Johnson) chroniące przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19, w tym obejmujących ciężki przebieg choroby z hospitalizacją. Szczepionki firmy Comirnaty firmy Pfizer BioNTech w 97,4% chronią przed ciężkim i krytycznym przebiegiem oraz zgonem z powodu COVID-19 wywołanym jakimkolwiek wariantem (wyniki skuteczności rzeczywistej w ocenie prowadzonej po 14 dniach od podania drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech - Źródło: Effectiveness of the BNT162b2 Covid-19 Vaccine against the B.1.1.7 and B1.351Variants. NEJM, Maj 5, 2021). Osoby, które przebyły zakażenie wirusem SARS CoV-2 mogą być zaszczepione przeciw COVID 19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dnia od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS CoV-2.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w dalszej części wystąpienia przekazał informacje na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) – co to jest NOP, rodzaje odczynów, objawy oraz najczęstsze działania niepożądane (zgłoszone w badaniach klinicznych, m.in. ból w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, ból stawów, podwyższenie temperatury, zaczerwienienie, zmęczenie, wysypka). Objawy te ustępują same po krótkim czasie. Lekarz określa czy dany symptom odnotowany po podaniu szczepionki jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. NOP po szczepieniu można zgłosić do:

  • lekarza, który po rozpoznaniu NOP zgłasza go do Państwowej Inspekcji Sanitarnej (elektronicznie za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl),
  • każdy może zgłosić działanie niepożądane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie (strona internetowa https://smz.ezdrowie.gov.pl,
  • każdy może zgłosić działanie niepożądane bezpośrednio do podmiotu odpowiedzialnego - dane kontaktowe podane są na ulotce dla pacjenta danej szczepionki.

Liczba NOP według stanu na 28.07.2021 r.:

  • Polska – 13686,
  • woj. kujawsko-pomorskie – 690,
  • powiat brodnicki – 2.

Więcej na temat szczepionki można dowiedzieć się na stronach:  www.gov.pl/szczepimysie.

Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych, na których zamieszczane są rzetelne i wiarygodne informacje:  

https://www.gov.pl/web/gis,

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz,

https://www.gov./web/psse-brodnica.

Pani Hanna Królikowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brodnicy przedstawiła prezentację „Skutki psychiczne, emocjonalne i społeczne pandemii”. Wyjaśniła czym jest pandemia w kontekście psychologicznym. Wskazała, iż pandemii towarzyszą m.in. stres, niepewność, poczucie zagrożenia, objawy nasilonych lęków i depresji. Przedstawiła skutki psychologiczne pandemii. Podkreśliła, że najbardziej narażoną grupą na psychiczne, negatywne skutki pandemii są osoby już zmagające się z problemami psychicznymi oraz dzieci i młodzież. Pandemia w funkcjonowaniu dzieci i młodzieży zachwiała III filary: ujawniła dysfunkcjonalność rodzin, kontekst rówieśniczo-szkolny oraz wymiar edukacyjny. W trakcie rozmów, diagnoz, terapii, zauważa się u dzieci, uczniów, m.in.:

  • brak motywacji,
  • uczucie smutku, strachu, złości,
  • zmianę zainteresowań, brak energii i pragnień,
  • trudności w koncentracji i podejmowaniu decyzji,
  • bezsenność,
  • zmniejszenie apetytu lub jego brak,
  • pogorszenie ogólnego stanu zdrowia psychicznego,
  • pojawienie się objawów fizycznego bólu: głowy, bólu innych części ciała, problemy żołądkowe,
  • zaburzenia depresyjne, lękowe,
  • agresję wobec siebie i innych,
  • nawracające samookaleczenia, myśli samobójcze,
  • zerwane kontakty społeczne, wycofanie,
  • strach, że umrze ktoś bliski lub trauma po utracie kogoś z rodziny,
  • wzrost liczby młodzieży, która wcześniej nie miała problemów w kontaktach społecznych, a teraz ma,
  • podobnie z nauką – bardzo dobrzy uczniowie sprzed pandemii obecnie mają problemy.

Bardzo często pojawia się pytanie „Po co?” (po co się uczyć, po co planować jak i tak nie wiadomo co będzie ze mną, moją rodziną, co nas czeka?).

Skutkami psychologicznymi pandemii u dzieci i nastolatków są:

  • silny stres, ciągłe poddenerwowanie, napięcie, możliwe zaburzenia snu,
  • częściej odczuwane objawy depresyjne, lękowe,
  • problemy z koncentracją,
  • częściej występujące objawy zaburzeń odżywiania,
  • obniżenie kompetencji społecznych spowodowane przedłużającą się izolacją,
  • uzależnienia od Internetu, multimediów,
  • agresja, autoagresja, myśli samobójcze.

„Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę we wrześniu 2020 r. przeprowadziła badanie wśród nastolatków, pytając o to, jak znoszą pandemię. Jedna trzecia dzieci w wieku 13-17 lat określiła swój stan psychiczny jako zły”.

Po debacie, odbyła się kampania promująca szczepienia. Ponadto mieszkańcy mieli możliwość skorzystania ze specjalistycznej profilaktyki (bezpłatnych badań spirometrycznych oraz badań w kierunku czerniaka skóry przy pomocy wideodermatoskopu, z których skorzystało ok. 80 osób). 

W punkcie szczepień masowych w godzinach od 10.00 do 16.00 z możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19 skorzystało 101 osób.

Czynne były 3 punkty informacyjno-edukacyjne zlokalizowane w namiotach tematycznych. Pierwszy przygotowany przez PPIS w Brodnicy, w którym prezentowane były zagadnienia:

  • zapobieganie chorobom odkleszczowym;
  • zapobieganie chorobom zakaźnym m.in. COVID-19, salmonelloza;
  • fakty o szczepieniu: co to jest szczepionka, ogólne zasady stosowania szczepień, plusy i minusy szczepienia, rodzaje szczepionek, szczepienia zalecane kobietom w ciąży, szczepienia nastolatków, szczepienia ochronne w czasie pandemii COVID-19, odporność zbiorowiskowa, niepożądany odczyn poszczepienny;
  • program szczepień ochronnych (na czym polega kalendarz szczepień i szczepienia zalecane);
  • zaopatrzenie społeczności powiatu brodnickiego w wodę przeznaczoną do spożycia,
  • informacje o bezpiecznych miejscach kąpieli na terenie powiatu brodnickiego w sezonie letnim 2021 r. (kąpieliska i miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli),
  • sinice – zagrożenie dla zdrowia w kąpieliskach,
  • zagrożenie obecnością bakterii Legionella sp. w instalacji wody ciepłej w budynkach użyteczności publicznej,
  • suplementy diety – jedzenie to nie leczenie;
  • pięć kroków do bezpiecznej żywności;
  • informacja dla producentów pierwotnych owoców i warzyw;
  • piramida żywieniowa;
  • treści promujące zdrowy styl życia;
  • bezpieczne wakacje;
  • ochrona przed komarami;
  • środki biobójcze;
  • chemia w domu.

Drugi punkt informacyjno-edukacyjny przygotowany przez Biuro Zdrowia i Pomocy Społecznej UM w Brodnicy informujący na temat realizowanych programów zdrowotnych oraz kampanii profilaktycznych, m.in. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”, „Program mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” i „Profilaktyka WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim”.

Trzeci punkt informacyjno-edukacyjny przygotowany przez Stowarzyszenie „ODNOWA” dotyczący profilaktyki nowotworów piersi. Panie oferowały naukę samobadania piersi oraz dysponowały publikacjami i ulotkami, które oferowały bezpłatnie osobom zainteresowanym. Chciały uzmysłowić społeczności lokalnej, jak dużym zagrożeniem są osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 dla osób, które chorują na choroby nowotworowe i apelowały o zaszczepienie się.

Podsumowanie i wnioski:

Debatę podsumował organizator – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.

- „Uwierz prawdzie - wszystko o chorobie COVID-19 i szczepieniach” to nie tylko debata, ale również  społeczna kampania  promowania szczepień, która, mam nadzieję, poprawi poziom zaszczepienia przeciwko COVID-19 mieszkańców Brodnicy i powiatu brodnickiego.  W tym miejscu dziękuję za wszelką pomoc w organizacji tego spotkania Burmistrzowi Brodnicy oraz Staroście Brodnickiemu oraz gościom prelegentom, którzy bez wahania zgodzili się na udział w debacie. Tylko dalszy wspólny wysiłek instytucji publicznych, zakładów pracy, służb i straży, a także duchowieństwa wsparty przez opinię publiczną i media, może przyczynić się do uzyskania wymaganego progu odporności zbiorowiskowej, zahamowania pandemii i powrotu do normalności (…) Zorganizowana merytoryczna, rzetelna debata w gronie ekspertów nie tylko rozwieje wątpliwości, ale także stanie się impulsem do uświadamiających rozmów o szczepionce (przez lekarzy w obiektach podstawowej opieki zdrowotnej, ale również podczas spotkań zawodowych i w gronie rodzinnym) i pomoże podjąć właściwą, odpowiedzialną decyzję o zaszczepieniu się przeciwko COVID-19 – powiedziała Danuta Kowalkowska-Szramka.

 

Pamiętajmy, że szczepienia są najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19, chronią życie i są szansą na życie!

Wariant Delta czeka na niezaszczepionych. Tylko pełne szczepienie daje szansę na ograniczenie epidemii!

Zdjęcia (27)

{"register":{"columns":[]}}