W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Walentynki 2023

07.02.2023

obrazek z narysowanym czerwonym sercem

W Polsce wystąpił znaczący wzrost zapadalność na HIV (nowe zakażenia). Szacuje się, że w latach 2010-2021 doszło do około 50% wzrostu zapadalności na HIV. Co więcej, w ostatnim okresie z powodu zaburzeń dotyczących testowania w kierunku HIV wydaje się, że liczba nowych zakażeń przekroczyła liczbę nowych rozpoznań. Zwiększa się więc pula osób niezdiagnozowanych i nieleczonych, które mogą zarażać kolejne osoby. (dane z Raportu NFZ o zdrowiu – HIV/AIDS”, Źródło KC ds. AIDS, link: https://aids.gov.pl/bez-kategorii/nfz_hiv/)

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą  zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, ale zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby. Wykonanie testu w kierunku HIV jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i swojego partnera/swojej partnerki.…Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu. – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, spec. epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Tylko ok. 10 – 20% dorosłych Polaków wykonało ten test! Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta – wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają się INNI, a mnie problem HIV/AIDS NIE DOTYCZY. Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. A to nieprawda! Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć ponieważ nie da się rozpoznać  HIV po wyglądzie. Aby zmienić ten sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, od listopada 2022r. prowadzi kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie, ale i zdrowie partnera/partnerki. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania!

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/

Źródło KC ds. AIDS, link: https://aids.gov.pl/na-strone-glowna/jedynytakitest/

Nie bój się pytać

Skorzystaj z Telefonu Zaufania HIV/AIDS – 800 888 448 (połączenie bezpłatne) lub 226 928 226 czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w dni wolne od pracy (w tym weekendy i święta) całodobowo, tzn. od piątku od 21.00 do niedzieli do 21.00

Napisz e-mail do Poradni Internetowej HIV/AIDS  – http://aids.gov.pl/poradnia_internetowa

EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS – POLSKA

Dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2022 roku:

- 28 824  zakażonych ogółem,

- 3 941 ma AIDS,

- 1 459 chorych zmarło.

Na dzień 14.11.2022 r. leczeniem ARV objętych było około 17 990 pacjentów. Obecnie leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach Rządowego programu polityki zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022 – 2026”.

Źródło PZH, link: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/index.htm

 

EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS W WIELKOPOLSCE

Dane od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 roku:

- 205 nowych zakażeń,

- 16 zachorowań na AIDS,

- 3 chorych zmarło.

Dla porównania w całym roku 2021 nowych zakażeń HIV w Wielkopolsce było 131.

(dane z Oddziału Epidemiologii WSSE w Poznaniu)

Źródło: Pismo WPWIS z dn. 7.02.2023 r. znak: DN-HD-PZ.966.9.2023

PKD Poznań – punkt pobrań Diagnostyka

ul. Mickiewicza 5/4, 60-834 Poznań

 Uwaga! Od 1.02.2023 r. PKD jest czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 16:00 do 20:00

Pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30

Telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

Źródło KC ds. AIDS, link: https://aids.gov.pl/pkd/

{"register":{"columns":[]}}