Powrót

Jak wykonać badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych (na nosicielstwo Salmonella/Shigella)?

Aby wykonać badanie należy pobrać trzy próbki kału z trzech kolejnych, następujących po sobie dni, na wymazówki z podłożem transportowym, zgodnie z „Instrukcją pobierania i transportu próbek kału do badania w kierunku nosicielstwa pałeczek z rodzaju Salmonella/Shigella”.

Link do pobrania instrukcji:

Laboratorium - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie - Portal Gov.pl 

Wymazówki do poboru  prób należy zakupić w aptece.

Pobrane próbki należy opisać (imię, nazwisko, data pobrania) i przechowywać w lodówce
do momentu dostarczenia do laboratorium. Wszystkie trzy próbki należy dostarczyć razem, osobiście lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem do zlecenia badań (złożenia próbek).

Link do pobrania „Upoważnienia do złożenia próbek”:

Laboratorium - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie - Portal Gov.pl .

Druki upoważnień w wersji papierowej można odebrać w Laboratorium w pokoju nr 4 „Punkt przyjmowania prób do badań”.

Materiał przyjmowany jest w Laboratorium Bakteriologicznym Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie ul. Św. Wawrzyńca 18 od poniedziałku do czwartku od 7:30 do 12:30. W piątki próbek do wymienionych badań nie przyjmujemy.

 „Zlecenie na badanie” dostępne jest w laboratorium oraz na stronie internetowej.

Link do pobrania zlecenia do badania:

Laboratorium - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie - Portal Gov.pl .

Na wizytę należy przyjść z wypełnionym zleceniem lub  wypełnić druk zlecenia na miejscu.

Druk zlecenia  można odebrać w Laboratorium w pokoju nr 4 „Punkt przyjmowania prób
do badań”  i wypełnić na miejscu.

Koszt badania wynosi 200 zł, płatne w chwili zlecania badań (możliwość opłaty kartą).

Brak możliwości płatności BLIKIEM.

W przypadku badania osób prywatnych skierowanie nie jest potrzebne.

Oczekiwanie na wyniki wynosi od 1 do 5 dni roboczych.  Sprawozdanie z badań można odebrać poprzez platformę internetową do odbioru wyników na podstawie daty urodzenia lub numeru PESEL i otrzymanego kodu kreskowego. Możliwy również odbiór osobisty lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem. Po otrzymaniu wyniku należy zgłosić się do lekarza medycyny pracy w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Druk książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych nie jest wymagany.

{"register":{"columns":[]}}