W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OGRANICZENIA DOTYCZĄCE TUSZÓW DO TATUAŻU I MAKIJAŻU PERMANENTNEGO

13.10.2022

Ograniczenia dotyczące tuszów do tatuażu i makijażu permanentnego

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego przez CBOS ośmiu na stu dorosłych Polaków posiada przynajmniej jeden tatuaż (stan na 2017 r.). Zagrożenia zdrowotne związane z taką formą ozdabiania ciała związane są między innymi z używaniem zabrudzonych igieł do wstrzykiwania tuszu, co w konsekwencji skutkować może zarażeniem się wieloma poważnymi chorobami przenoszonymi przez krew lub dotyk. Wśród nich wymienić można gruźlicę, tężec, AIDS wywołany przez wirusa HIV czy zapalenie wątroby typu C i B. Nie jest to jednak jedyny czynnik mogący wpływać negatywnie na stan zdrowia. Obecnie analizowanym zagadnieniem jest problem związany z substancjami chemicznymi zawartymi w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego.
Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego stanowią mieszaninę kilku związków chemicznych. Mogą one zawierać substancje niebezpieczne wywołujące alergie skórne, a nawet powodujące zdecydowanie poważniejsze konsekwencje dla zdrowia – w tym mutacje genetyczne, nowotwory oraz uszkodzenia układu rozrodczego. Od stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia REACH na terenie Unii Europejskiej ograniczonych zostało stosowanie tysięcy niebezpiecznych chemikaliów używanych zarówno w tuszach do tatuażu, jak i tych przeznaczonych do wykonywania makijażu permanentnego. Celem tych działań jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzania tego typu zabiegów poprzez nadzór nad barwnikami do tego przeznaczonymi. Oczekuje się, że dzięki wprowadzeniu nowych przepisów przewlekłe reakcje alergiczne i inne reakcje zapalne skóry z powodu tatuażów i makijażu permanentnego będą występowały rzadziej. Zmniejszyć ma się również liczba poważniejszych skutków takich jak nowotwory, mutacje lub uszkodzenie układu rozrodczego, które mogą potencjalnie wynikać ze stosowania chemikaliów w tuszach.
Ograniczeniu poddanych zostało ponad 4000 niebezpiecznych chemikaliów znajdujących się w składzie tuszów do tatuażu i makijażu permanentnego, m. in. barwniki azowe, substancje rakotwórcze (m. in. rakotwórcze aminy aromatyczne), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale oraz metanol. Ograniczenie wprowadza maksymalne stężenia graniczne dla pojedynczych substancji bądź grup substancji stosowanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Ponadto wymaga się, by etykiety mieszanin zawierały informację o zastosowaniu, wykaz składników oraz informacje o bezpieczeństwie. Klient ma prawo zażądać pokazania etykiety stosowanego produktu.
UE zabroniła również stosowania niektórych niebieskich i zielonych pigmentów wykorzystywanych w tuszach do tatuażu (Pigment Blue 15 i Pigment Green 7). W przypadku tych pigmentów zakaz zacznie obowiązywać od początku 2023 r., aby dać branży więcej czasu na znalezienie bezpieczniejszych rozwiązań alternatywnych.


Źródło: https://echa.europa.eu/pl/hot-topics/tattoo-inks

Źródło WSSE Poznań, link: https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/ograniczenia-dotyczace-tuszow-do-tatuazu-i-makijazu-permanentnego2

{"register":{"columns":[]}}