W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23.02.2021

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony w dniu 23 lutego. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Człowiek chorujący na depresję

Choroba ta może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję.Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.

Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. 

Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.

Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.

Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.

Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

Materiały

DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ.PDF 9.35MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Depresja młodzieńcza
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Depresja​_młodzieńcza.PDF 2.77MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Depresja poporodowa
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Depresja​_poporodowa.PDF 3.11MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Depresja wieku podeszłego
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Depresja​_wieku​_podeszłego.PDF 2.57MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Scenariusz zajęć
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Scenariusz​_zajęć.PDF 0.18MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Przewodnik metodyczny do scenariusza zajęć
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Przewodnik​_metodyczny​_do​_scenariusza​_zajęć.PDF 0.12MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Poradnik edukatora
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Poradnik​_edukatora.PDF 0.16MB
DEPRESJA. ROZUMIESZ-POMAGASZ. Karta pracy do zajęć.PDF
DEPRESJA​_ROZUMIESZ-POMAGASZ​_Karta​_pracy​_do​_zajęć.PDF 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}