W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy alkohol rozgrzewa ?

17.01.2024

Czy alkohol rozgrzewa ?

W okresie pojawiania się minusowych temperatur powietrza, wiele osób zastanawia się, czy alkohol faktycznie rozgrzewa zimą? Charakterystyczne, zaczerwienione policzki i fałszywe uczucie ciepła, to problem, który dotyczy osób, uważających, że konsumpcja napojów wyskokowych pozwoli im na ograniczenie wyziębienia organizmu.
Alkohol, to główny winowajca fałszywego uczucia ciepła, które sprawia, iż osoba konsumująca napoje wysokoprocentowe, nie odczuwa groźnych dla organizmu skutków ujemnych temperatur powietrza. Wiele przypadków zamarznięcia po spożyciu dużej ilości alkoholu, można powiązać z jego właściwościami, skutkującymi po spożyciu początkowym rozszerzeniem naczyń krwionośnych.

Alkohol nie rozgrzewa organizmu, a jedynie daje fałszywe uczucie ciepła i męczy organizm. Ciepło odczuwane po spożyciu alkoholu wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych, co jest skutkiem działania aldehydu octowego. Gorąco odczuwane jest jednak jedynie na powierzchni ciała, wewnątrz organizm się ochładza. Alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co przyspiesza wymianę ciepła z otoczeniem i tym samym powoduje jego utratę.
 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}