W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach"

17.05.2022

Zdjęcie ze spotkania funkcjonariuszy policji i pracowników Inspekcji Sanitarnej w jednej ze szkół.

Na podstawie obserwacji problemów społecznych jakimi są używanie substancji psychoaktywnych, oraz nadużywanie leków przez młodzież województwa zachodniopomorskiego, zapadła decyzja stworzenia wojewódzkiego programu przeciwdziałającego tym zagrożeniom. Program nazwano „Porozmawiajmy o zdrowiu
i nowych zagrożeniach”. Po przeanalizowaniu danych zatruć nowymi narkotykami zebranych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, w badaniu ESPAD 2019, w wyniku policyjnych debat społecznych, w analizach wojewódzkich i z danych umieszczonych w krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa zauważono, że należy objąć młodzież szkolną kompleksową edukacją profilaktyczną nawiązującą do tematyki zagrożeń używania substancji

Głównym celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych,
w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób przez osoby młode. Do szczegółowych celów programu należy:

  • Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji odnośnie własnego zdrowia
    i poczucia odpowiedzialności za dokonywanie wyborów związanych ze zdrowiem,
  • Uświadomienie odpowiedzialności prawnej w zakresie eksperymentowania
    i używania substancji psychoaktywnych,
  • Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia oraz rozpoznawania i zapobiegania sytuacjom sprzyjającym sięganiu po substancje psychoaktywne,
  • Zrozumienie przyczyn używania substancji psychoaktywnych i czynników sprzyjających powstawaniu uzależnienia,
  • Wzbudzanie empatii i kształtowanie postawy nastawionej na udzielanie wsparcia
    i niesienie pomocy osobom zagrożonym występowaniem zachowań problemowych,
  • Zapoznanie uczniów z zagrożeniami i skutkami przyjmowania narkotyków, w tym narkotyków, w sposób niewłaściwy leków, alkoholu.

Wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie, Chojnie i posterunku w Mieszkowicach, odwiedzamy szkoły, które zgłosiły się do programu. Udało nam się już odwiedzić m.ni.:

  1. Szkołe Podstawową w Grzybnie,
  2. Szkołe Podstawową w Czelinie;
  3. Szkołe Podstawową w Trzcisku Zdroju;
  4. Szkołe Podstawową nr 1 w Gryfinie.

W najbliższych dniach planujemy kolejne spotkania z młodzieżą. Zachęcemy przy tym serdecznie pozostałe szkoły z powiatu gryfińskiego do zapoznania się z programem i uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Materiały

Program​_Porozmawiajmy​_o​_zdrowiu​_i​_nowych​_zagrożeniach​_2022
Program​_Porozmawiajmy​_o​_zdrowiu​_i​_nowych​_zagrożeniach​_2022.docx 2.28MB
{"register":{"columns":[]}}