W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

13.05.2021

Grafika z napisem Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

W każdą trzecią niedzielę maja obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS.  Po raz pierwszy był obchodzony w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich, którzy odeszli z powodu AIDS oraz ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę pomocy i wsparcia  dla osób żyjących z HIV oraz chorych na AIDS.

Pamiętajmy, że AIDS jest przewlekłą, śmiertelną chorobą, lecz nowoczesne  leki antyretrowirusowe skutecznie  opóźniają rozwój wirusa w organizmie i  chorzy mogą normalnie funkcjonować.
Zakażenie HIV może nie powodować charakterystycznych objawów ani dolegliwości przez wiele lat. Jedynym sposobem na stwierdzenie, czy jest się zakażonym wirusem HIV jest wykonanie testu na HIV

W każdym województwie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których zrobisz test bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. W PKD możesz także skonsultować się z doradcą, który rozwieje twoje wątpliwości i poinformuje cię, np. jak się zachowywać, aby nie narazić na zakażenie HIV siebie i innych.

Lista punktów dostępna jest pod adresem https://aids.gov.pl/pkd/