W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 Październik – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH

1 Październik – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH.jpg

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole z okazji Światowego Dnia Osób Starszych pragnie zwrócić szczególną uwagę na istotę dbałości o starsze osoby, których wśród nas jest coraz więcej, ponieważ jesteśmy społeczeństwem starzejącym się.
            W tak wielu krajach na świecie temat starzenia przybiera rangę o znaczeniu strategicznym, na co dzień jednak zapominamy, że każdy z nas – jeśli ma szczęście- będzie kiedyś seniorem lub seniorką. Odkładamy ten temat na wyższą półkę udając, że nas to nie dotyczy. Zapominamy też o naszych rodzicach i dziadkach zaangażowani wciąż w nowe projekty i wyzwania. Musimy sobie uzmysłowić, że troska o jakość i warunki życia osób starszych dziś, to także zapewnienie samemu sobie podstaw do godnej starości. Godność człowieka nie zna wieku a z każdym rokiem coraz bardziej poznajemy wartość życia.

Pandemia, która w ostatnim czasie zawładnęła całym światem, pozwoliła nam uwidocznić, że osoby starsze z jednej strony szczególnie wrażliwe na skutki Covid-19, równocześnie potrzebują czuć się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Oznacza to konieczność wsłuchania się w ich głosy odnośnie potrzeb i wsparcia, którego od nas potrzebują.
Pamiętajmy o potrzebach naszych starszych poprzedników, bo ich zapewnienie pozwoli na godne przeżycie jesieni życia. Potrzeby zdrowotne, które w głównej mierze decydują o jakości życia seniorów determinują potrzebę opiekuńczą i psychospołeczną. Brak ich zaspokojenia i wyrażania tych potrzeb skutkuje poczuciem bezsensu życia. Dlatego starajmy się zrozumieć i zadbać o osoby starsze, aby zawsze czuli się ważni i potrzebni.
            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole apeluje, by Międzynarodowy Dzień Osób Starszych stał się dla wszystkich motywacją do szczególnego zwrócenia uwagi na naszych seniorów, którym przecież tak wiele zawdzięczamy. By nie czuli się wyobcowani i niepotrzebni, lecz by dbanie o ich dobrostan bio-psycho-społeczny był wyrazem szacunku i wdzięczności za nasze życie.


Z okazji Światowego Dnia Osób starszych, życzymy seniorom zdrowia, pogody ducha oraz radości i werwy do codziennego życia.

{"register":{"columns":[]}}