W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

BEZPIECZNE WALENTYNKI 2024

Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku realizuje szereg zadań wynikających
z Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Akcja „Bezpieczne Walentynki” podejmowana w lutym, ma na celu szerzyć wśród ludzi wiedzę z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, a przede wszystkim podnosić świadomość młodzieży wobec zagrożeń, jakie niosą ze sobą ryzykowne zachowania. Jest to odpowiedź na wzrostową tendencję zakażeń wirusem HIV, jak i HCV oraz krętkami kiły w Polsce.

W województwie wielkopolskim każdego roku inspekcja sanitarna odnotowuje przyrost nowych zakażeń.

Zestawienie przypadków zachorowań na HIV, kiłę i HCV w województwie wielkopolskim
w latach 2020-2023 

rok

 HIV

KIŁA

HCV

2020

 76

147

223

2021

 131

197

278

2022

 213

293

361

2023

 209

369

416

Źródło: Oddział Epidemiologii WSSE w Poznaniu

Zachowania ryzykowne, które mogą skończyć się zakażeniem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów seksualnych to zwykle konsekwencja braku wiedzy na ten temat lub ignorowania ryzyka.

„Święto zakochanych" – to wyjątkowy czas romantycznych randek i okazywania uczuć
nie tylko swoim partnerom ale także bliskim. To także czas podczas którego można
„stracić głowę” i zapomnieć o realnym świecie i jego zagrożeniach.  Czy Walentynki będą bezpieczne, zależy od nas, od podejmowanych decyzji a także naszych zachowań.

Wielu z nas podejmując ryzykowne zachowania seksualne, liczy na szczęście, myśląc…
„to mnie nie dotyczy” - a przecież dowodem miłości do drugiej osoby powinna być codzienna troska o jego dobro i zdrowie.

Podczas akcji „Bezpieczne Walentynki” podejmujemy działania mające zachęcić młodych ludzi  do bezpiecznych zachowań, dbałości o swoje zdrowie m.in. poprzez badanie się, włączając w te działania także diagnostykę w kierunku HIV- czyli testy.

Niech ten wyjątkowy czas nie będzie testem wierności partnera czy partnerki względem siebie, ale stanie się standardowym elementem budowania poczucia bezpieczeństwa w związku.

Podejmujmy bezpieczne decyzje, bo jedna ryzykowna i nieprzemyślana chwila w życiu, może zadecydować o naszej przyszłości.  

   Więcej informacji na temat problematyki HIV/AIDS można uzyskać na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS: www.aids.gov.pl

Zapraszamy do skorzystania z oferty poznańskiego Punktu Konsultacyjno- Diagnostycznego, gdzie bezpłatnie i anonimowo można zrobić test w kierunku HIV.

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Poznaniu

przy ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań diagnostyki)

 jest czynny

w poniedziałki, środy, czwartki i piątki

w godzinach od 16 do 19:30.

 Telefon kontaktowy: 730 110 830

 czynny w czwartki w godz. 17.30 do 19.00

{"register":{"columns":[]}}