W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

PAŹDZIERNIK, MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

PAŹDZIERNIK, MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przypomina, że 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten ważny problem i zachęcić do systematycznego badania się, które może uratować życie, październik ogłoszono „Miesiącem Walki z Rakiem Piersi”.
            Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Przyczyny jego powstawania wciąż są nieznane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Jest on także najczęstszą przyczyną zgonów – rocznie diagnozuje się go u około 1,7 miliona osób z których każdego roku umiera aż 500 tysięcy.

Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. U kobiet występuje najczęściej po menopauzie. Częstość występowania raka piersi wzrasta wraz z wiekiem a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z jego powodu jest fakt, że nowotwór ten na początku nie boli i przebiega bezobjawowo. Często, gdy kobiety zgłaszają się do lekarza, choroba jest już w stopniu zaawansowanym. Obecnie w większości przypadków, wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie, dlatego warto pamiętać o profilaktyce. Jej podstawowym i dostępnym elementem dla każdego jest samobadanie piersi. Każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. Ponadto do badań diagnozujących choroby piersi należy mammografia, USG piersi oraz mammografia rezonansu magnetycznego. Panie będące w grupie wiekowej 50-69 lat powinny robić mammografię co dwa lata. Trwa ona zaledwie kilka minut a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole zachęca do dbałości o swoje zdrowie już od młodych lat, gdyż postęp współczesnej medycyny, umiejętności polskich lekarzy oraz nakłady finansowe na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie.

Opracowała: Krystyna Wojdak - mł. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE w Kole

{"register":{"columns":[]}}