W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wakacje bez kleszcza

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, że w dniu 30 czerwca 2021r. odbyło się szkolenie skierowane do osób zrzeszonych w Klubie Seniora w Kościelcu. Spotkanie krótkim wstępem rozpoczął Pan Wójt Gminy Kościelec – Dariusz Ostrowski. Było ono częścią zorganizowanego dla seniorów „Dnia sportu”. Spotkanie miało wymiar zdrowotny z rywalizacją sportową, natomiast pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadził spotkanie w ramach promocji szczepień ochronnych i Projektu „Mały kleszcz duży problem”.

Pan Wójt zachęcał do szczepień przeciwko Covid-19, natomiast pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole omówił znaczenie szczepień. W drugiej części szkolenia za pomocą prezentacji i krótkich filmików przedstawiono podstawowe wiadomości na temat cyklu rozwoju kleszczy, żerowania, ukąszeń oraz informacje o sposobach postępowania po ukąszeniu przez kleszcza, w tym o wykorzystaniu kleszczołapek oraz informacje na temat chorób odkleszczowych oraz statystyki zachowania te choroby. Zademonstrowano usunięcie kleszcza z wykorzystaniem kleszczołapek. Aktywni uczestnicy otrzymali upominki.

Kilka cennych informacji:

 Aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni,
 a nawet wczesnej zimy. Im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia tym ta aktywność jest większa. Kleszcze żyją na terenie całego kraju, najczęściej w miejscach wilgotnych
i obfitujących w roślinność. Pojawiają się w parkach i na działkach. Można spotkać je dosłownie wszędzie, jednak najczęściej w lasach, na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Kleszcze wyczuwają swoją ofiarę już w odległości kilku metrów, dzięki temu mogą już szybciej przygotować się do ataku, a najczęściej „polują” na miejsca ukryte i owłosione takie jak skóra głowy, pachy czy pachwiny. Kleszcze żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Ofiara najczęściej nie jest świadoma, iż kleszcz właśnie wkłuł się w jego ciało i zaczął na nim żerować, ponieważ dzięki małym rozmiarom kleszczy i obecności substancji znieczulających w ich ślinie ukłucie jest dla człowieka niewyczuwalne. Kleszcz po żerowaniu może nawet dziesięciokrotnie zwiększyć swoją objętość. Podczas wysysania krwi przez kleszcza do organizmu, na którym on żeruje mogą dostać się bardzo groźne dla zdrowia i życia bakterie wywołujące min. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak zapobiegać ukąszeniu przez kleszcza?

 • W razie możliwości unikać miejsc zalesionych np. lasów i pól, nie zbaczać ze ścieżki leśnej.
 • W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy, nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.), można włożyć nogawki spodni w skarpety, lub założyć spodnie ze ściągaczami w kostce.
 • Stosować środki odstraszające kleszcze, (zgodnie z zaleceniami producenta) do kupienia w drogeriach i aptekach.
 • Zmienić i dokładnie wytrzepać odzież którą nosiliśmy w lesie.
 • Po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe
   i łokciowe. Należy pamiętać również o obejrzeniu skóry głowy.

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

 • Po zauważeniu ukąszenia przez kleszcza, należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza. Można to zrobić kleszczołapakami, które dostępne są w aptekach. Przed usunięciem kleszcza, nie smarować miejsca wkłucia żadną substancją.
 • Po usunięciu kleszcza miejsce ukłucia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.
 • Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
 •  Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Najczęściej występującą odkleszczową chorobą jest borelioza, która podstępnie wyniszcza organizm. Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Do zakażenia dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Przenosi on zarazki pobierając krew zakażonego zwierzęcia, następnie sam ulega zakażeniu, po czym żerując przekazuje krętki swojemu żywicielowi (np. człowiekowi). Nie zawsze, ale zazwyczaj po około 7 – 10 dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu zmiana skórna zwana rumieniem wędrującym. Jest to charakterystyczna czerwona lub sinoczerwona plama, która zwiększa swoją objętość. Jest to jeden z najbardziej typowych objawów boreliozy, który występuje w fazie wstępnej tej choroby, lecz nie u każdego zakażonego. Często też dochodzą inne objawy, bardzo uogólnione m.in. zmęczenie, ból głowy, ból mięśni, gorączka i sztywność karku. Jeśli w tym momencie nie przystąpi się do leczenia może to skutkować wystąpieniem fazy późnej (nawet po kilku latach od ukłucia), która może w konsekwencji prowadzić do zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych oraz mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów lub zaburzenia rytmu pracy serca. Przebycie boreliozy nie daje odporności na tę chorobę, może dojść do zakażenia kolejny raz.

Zdjęcia (2)