W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WSZAWICA

WSZAWICA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole przypomina o wciąż aktualnym i powracającym w każdym roku szkolnym, temacie wszawicy w szkołach i przedszkolach.

Wszawica to temat wywołujący panikę nie tylko wśród dorosłych ale również wśród dzieci, ponieważ kojarzy się z brakiem higieny i zaniedbaniem. Tymczasem okazuje się, że tą pasożytniczą chorobą najczęściej zarażają się dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Bawiąc się razem, używając tych samych grzebieni do włosów, zabawek, materacy i pościeli, przytulając się do siebie a także pożyczając sobie przedmioty osobiste i zabawki najszybciej dochodzi do zakażenia.

Biorąc pod uwagę możliwość szybkiego zakażenia, bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili wcześnie rozpoznać i właściwie zareagować na pierwsze objawy zakażenia.

Wszy, to niewielkie owady pozbawione skrzydeł, które pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry. Żywiąc się krwią swojej ofiary, wywołują chorobę pasożytniczą zwaną wszawicą. Jej efektem mogą być stany zapalne i zakażenia bakteryjne skóry głowy, objawiające się charakterystycznym świądem skóry.

Okresem największej liczby przypadków zarażenia wszawicą jest jesień i zima, ponieważ
grube czapki i ciepła, spocona głowa stanowi idealne środowisko dla ich rozwoju.
Usunięcie wszy jest bardzo trudne i wymaga zastosowania specjalnych preparatów i urządzeń.

Należy pamiętać, że proces pozbywania się wszy z głowy jednego z domowników powinien przebiegać równolegle z odpowiednią profilaktyką przeciw wszom u innych domowników. Zastosowanie produktów wyprodukowanych do walki z wszami oraz odpowiednia długość terapii sprawią, że problem wszy stanie się przeszłością.

Rodzice dzieci z wszawicą powinni poinformować rodziców wszystkich dzieci z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole mimo świadomości, jak trudno jest uchronić dziecko przed wszawicą apeluje, by minimalizować ryzyko zakażenia. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko zasad higieny, tłumaczyć, że nie pożycza się środków higieny osobistej, takich jak szczotki, grzebienie czy gumki. To samo dotyczy nakryć głowy. Dobrze jest też systematycznie kontrolować stan skóry i włosów dziecka, zwłaszcza małego, które ma częsty kontakt z rówieśnikami. Dziecko podczas zabawy powinno mieć upięte lub związane włosy. Ważne jest też ich codzienne rozczesywanie
i odpowiednia pielęgnacja.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie, i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

 

Opracowała: Krystyna Wojdak - mł. asystent Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE w Kole

 

{"register":{"columns":[]}}