W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszawica – powracający problem w szkołach

Problem wszawicy w placówkach oświatowo – wychowawczych powraca każdej jesieni wraz z nowym rokiem szkolnym. Wszawica jest zaliczana do chorób pasożytniczych, wywołaną przez wesz głowową i nie znajduje się w wykazie chorób zakaźnych, w załączniku do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi  (t.j. Dz.U. z 2023r. poz. 1284 z późń. zm.). Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy w placówkach oświatowo-wychowawczych, konieczna jest czujność pielęgniarek środowiska szkolnego oraz wychowawców, którzy mają bezpośredni, stały kontakt ze swoimi podopiecznymi. Działania profilaktyczne w placówkach oświatowo-wychowawczych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Obowiązkiem dyrektorów placówek oświatowo-wychowawczych jest przekazywanie podczas spotkań z rodzicami informacji o występowaniu wszawicy w placówce oraz o podejmowanych działaniach w celu jej eliminacji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole wspomaga działania profilaktyczne podejmowane przez pielęgniarki/higienistki szkolne i wychowawców poprzez egzekwowanie właściwych warunków sanitarnych w placówkach, dystrybucje materiałów edukacyjnych oraz pogadanki na temat wszawicy. Ponadto do 40 szkół podstawowych, 10 zespołów szkół, 24 przedszkoli oraz 7 żłobków/klubów malucha znajdujących się na terenie powiatu kolskiego zostało przekazane pismo obligujące dyrektorów placówek do podejmowania działań profilaktycznych.

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 poz. 1078) należy przyjąć, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną w placówce) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie przeglądu czystości skóry głowy dziecka. W związku z tym rodzice nie muszą za każdym razem przekazywać pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka.  O terminie planowanej kontroli higienicznej należy powiadomić rodziców dziecka. Kontrola musi być prowadzona indywidualnie, w wydzielonym pomieszczeniu. Osoba, która przeprowadza kontrolę, powiadamia o jej wynikach dyrektora placówki. Informacja dla dyrektora obejmuje fakt wystąpienia wszawicy oraz skalę zjawiska   w danej grupie dzieci, nie może obejmować danych personalnych dziecka. Równocześnie, indywidualnie, pielęgniarka lub opiekun dziecka zawiadamia rodziców lub opiekunów prawnych dziecka o konieczności podjęcia niezwłocznych zabiegów higienicznych skóry głowy. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działania i monitoruje skuteczność ich działań.

Szczegółowe informacje na temat wszawicy dostępne są na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole, Facebooku oraz stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Sporządziła : Magdalena Siekierska – asystent ON.HD; Danuta Tomczyk – starszy technik ON-HD.

{"register":{"columns":[]}}