W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ZAGROŻENIA SANITARNE ZWIĄZANE Z WYSTĘPOWANIEM DZIKICH GOŁĘBI NA TERENIE MIAST

WYSTĘPOWANIEM DZIKICH GOŁĘBI

Dzikich gołębi nie trzeba nikomu przedstawiać, kto był chociaż raz w dużym mieście  w naszym kraju - widział je na pewno. Dla jednych to symbol i wizytówka dla innych zmora i uciążliwy sąsiad.

Dzikie gołębie nie zamieszkują terenów wiejskich, ale występują tylko tam gdzie mają najlepszy dostęp do pożywienia, czyli w parkach, centrach miast, w pobliżu restauracji i na starych rynkach.

Najlepszym miejscem dla tych ptaków do budowania gniazd i lęgu są budynki mieszkalne oraz obiekty użyteczności publicznej.

Gołębie mają swoich zwolenników, jednak większa część mieszkańców miast traktuje je jako prawdziwe szkodniki. Niechęć ta ma kilka różnych podstaw.

Ptaki te strasznie niszczą i zanieczyszczają miejsca swojego pobytu. Zawarty w ich odchodach kwas moczowy, wnika w elewację zabudowań i niszczy ich strukturę. Jest to szczególne uciążliwe dla pomników i budynków zabytkowych. Same odchody często zajmują dużą powierzchnię i są bardzo uciążliwe do czyszczenia. Często występują w dużych skupiskach, szybko się oswajają z danym miejscem, hałasują i nie dają się wypędzić, co uprzykrza życie mieszkańcom budynku.

Dzikie gołębie niosą ze sobą zagrożenia sanitarne i epidemiologiczne. Poprzez ogromne zagęszczenie gołębi, żywienie i wypróżnianie się w jednym miejscu, są one nosicielami różnych ektopasożytów (pluskwy, pchły gołębie, ptasie kleszcze) oraz mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych (Chlamydophila psittaci i Cryptococcus neoformans) na które znacznie narażone są osoby z głębokim upośledzeniem odporności o różnej etiologii.

Potencjalnie największe zagrożenie sanitarne związane z występowaniem tych ptaków dotyczy zakładów opiekuńczo - leczniczych, szpitali, domów pomocy społecznej, domów seniora oraz hospicjów.

W związku z powyższym zaleca się w ramach profilaktyki - właścicielom, posiadaczom oraz zarządcom nieruchomości usuwanie wszelkich nieszczelności, starannego wykonywania prac remontowych oraz zabezpieczanie budynków przed dostępem gołębi, tak aby nie mogły się zasiedlać, wykorzystywać do gniazdowania i lęgu.

Jedne osoby je tolerują, inni chętnie by je wypłoszyli. Przesiedlenie gołębi do naturalnego środowiska jest niestety niemożliwe. Zawsze wracają do aglomeracji miejskich, gdzie pomimo hałasu i wielu zagrożeń czują się najbardziej komfortowo. Dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak je zaakceptować, z głową je dokarmiać i przestrzegać zasad higieny.

{"register":{"columns":[]}}