W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 listopad 2021r. – Światowy Dzień Rzucania Palenia

Planuje długie życie ...dlatego rzuciłem palenie

Rak płuca – palenie papierosów

Rak płuca jest unikalnym nowotworem złośliwym. Około 85-90% zachorowań jest wywołanych ekspozycją, czynną lub bierną, na kilkadziesiąt substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym.

1. Rak płuca jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem złośliwym w Polsce (rocznie to groźne schorzenie jest diagnozowane u około 22 tysięcy osób).

2. Rak płuca jest również najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i kobiet. Rocznie na nowotwór płuca umiera w Polsce łaącznie ponad 20 tysięcy osób.

3. Główną przyczyną pojawienia się i rozwoju komórek nowotworowych w płucach jest palenie papierosów. Aż 90 % pacjentów to osoby, które były narażone na działanie szkodliwych składników dymu tytoniowego.

4. Ryzyko zachorowania na raka płuca dotyczy – w równym stopniu – osób palących papierosy i tzw. biernych palaczy, którzy są narażeni na składniki dymu tytoniowego w pracy lub w miejscu zamieszkania. W tej grupie znajdują się także dzieci i młodzież, przebywające w zadymionych pomieszczeniach.

5. Unikanie palenia tytoniu, omijanie miejsc, w których istnieje ryzyko wdychania dymu papierosowego to najlepszy sposób na to, aby zapobiec zachorowaniu na ten rodzaj nowotworu.

6. Warto podkreślić, że osoby palące papierosy lub inne wyroby tytoniowe żyją średnio o 10 lat krócej niż osoby niepalące. U palaczy występuje podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory tytoniozależne (przede wszystkim – rak płuca, ale także nowotwory jamy ustnej oraz gardła i krtani, rak przełyku, rak trzustki, rak nerki, rak pęcherza moczowego) oraz choroby układu sercowo-naczyniowego (np. choroba wieńcowa lub nadciśnienie tętnicze) i oddechowego (np. przewlekła choroba obturacyjna płuc).

7. Sugestywne kampanie społeczne i właściwa edukacja mogą uświadomić, zwłaszcza młodym ludziom, jak duże ryzyko wiąże się z paleniem papierosów. Sukces tego typu działań może przyczynić się do większego zainteresowania profilaktyką i zmniejszenia liczby zachorowań.

8. Korzystanie z papierosów elektronicznych i innych urządzeń zawierających nikotynę jest również szkodliwe dla zdrowia.

9. W każdym wieku można zrezygnować z palenia tytoniu, co zmniejsza ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych w płucach.

10. Osoby, którym jeszcze nie udało się pokonać nałogu, nie mogą lekceważyć niepokojących objawów takich jak uporczywy kaszel czy zmiana jego charakteru.

Chcesz rzucić palenie?

Zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – 801 108 108, 22 211 80 15.

Napisz e-mail: biuro@jakrzucicpalenie.pl, w tytule wpisz „Konsultacja”, a w treści dane do kontaktu: imię, numer telefonu oraz preferowany dzień i godzinę kontaktu.

Więcej informacji na stronie:

https://planujedlugiezycie.pl/index.php/nowotwor-pluca/

Materiały

Broszura dotycząca profilaktyki raka płuca
rak-pluca​_DRUK.pdf 1.99MB
{"register":{"columns":[]}}