W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2021

26.04.2021

Od 26 kwietnia do 2 maja 2021 w Europejskim Regionie Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest XVI Europejski Tydzień Szczepień. Jego celem jest zwiększenie świadomości znaczenia szczepień w zapobieganiu chorobom i ochronie zdrowia. W tym roku, oprócz promowania rutynowych szczepień, organizatorzy skupiają się również na szczepieniach przeciwko COVID-19.

Europejski Tydzień Szczepień 2021

Europejski Tydzień Szczepień promuje postawę zaufania do szczepień jako dobra publicznego, które ratuje życie i chroni zdrowie. Podobnie jak w poprzednich latach Europejski Tydzień Szczepień zbiega się ze Światowym Tygodniem Szczepień.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na najważniejsze przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2021. 

W kwestii ogólnej ochrony zdrowia oraz szczepień przeciw COVID-19 są to:

  • szczepienie COVID-19 jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale „nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”;
  • w 2020 roku zachorowalność na odrę była wyjątkowo niska. Aby zachować ten stan, należy utrzymać wysoki poziom rutynowych szczepień;
  • pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne są szczepienia; wykorzystajmy w pełni potencjalne korzyści płynące ze stosowania istniejących szczepionek;
  • jeśli rutynowe szczepienia (zwłaszcza u dzieci) zostaną zaniedbane z powodu COVID-19, skutki będą odczuwalne długo po zakończeniu pandemii;
  • szczepimy się nie tylko dla siebie, ale również dla swojej rodziny i społeczności;
  • szczepienia na każdym etapie życia są fundamentalne dla poprawiania zdrowia w całej Europie;
  • osoby, które napotykają przeszkody w szczepieniu, są często również tymi, którzy cierpią z powodu najpoważniejszych konsekwencji chorób.

Europejski Tydzień Szczepień na przestrzeni lat

Europejski Tydzień Szczepień został po raz pierwszy wdrożony w niewielkiej liczbie krajów w 2005 r. Celem było zwiększenie wyszczepialności poprzez podniesienie świadomości na temat potrzeb każdego dziecka i jego prawa do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom. Od początku realizacji Europejski Tydzień Szczepień stał się jedną z najbardziej widocznych kampanii zdrowia publicznego w Europie. Wszystkie kraje Europejskiego Regionu WHO są zaproszone do udziału w akcji poprzez zaangażowanie instytucji zdrowia publicznego, pracowników służby zdrowia, decydentów, a także rodziców i opiekunów. Kluczowe przesłania dotyczące szczepionek są rozpowszechniane poprzez kampanie informacyjne, wywiady, panele ekspertów, programy telewizyjne, konferencje naukowe i wiele innych działań.

Oficjalne materiały na temat Europejskiego Tygodnia Szczepień dostępne są na stronie Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.

Prezentacja na temat szczepień 

Oddział Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej WSSE w Łodzi przygotował edukacyjną prezentację multimedialną na temat szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem szczepionki przeciw COVID-19. Prezentacja dostępna jest do pobrania w formacie PDF (na dole strony). 

Materiały

Szczepienia prezentacja
Szczepienia​_prezentacja.pdf 2.07MB

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}