W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wścieklizna

03.03.2022

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łukowie w związku ze znacznym wzrostem przypadków wścieklizny u zwierząt w Polsce w roku 2021, informuje, że istnieje potrzeba podjęcia działań informacyjnych mających na celu propagowanie wiedzy na temat wścieklizny u zwierząt oraz postępowania poekspozycyjnego u ludzi.

Wścieklizna

W 2021 roku na terenie Polski stwierdzono aż 113 przypadków wścieklizny u zwierząt, w tym również u zwierząt domowych (3 psy, 7 kotów). Niepokojąca sytuacja epizootyczna wskazuje na zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia na człowieka mającego kontakt ze zwierzęciem chorym lub podejrzanym o wściekliznę.

Należy przypomnieć, że wścieklizna jest chorobą śmiertelną i nieuleczalną stanowiącą realne zagrożenie dla ludzi. Konieczne jest zachowanie ostrożności w kontakcie ze zwierzętami dzikimi oraz domowymi określanymi jako nieznane, w szczególności niezaszczepionymi przeciwko wściekliźnie.

Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry człowieka lub błon śluzowych. Człowiek chory na wściekliznę również wydala wirusy ze śliną.

Okres inkubacji wirusa może trwać od 3 od 12 tygodni (lub nawet dłużej). Po nim pojawiają się niespecyficzne objawy tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie oraz napady szału. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt. W chwili wystąpienia objawów u człowieka zwykle jest już zbyt późno na pomoc, dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja.

 

Co zrobić w przypadku ugryzienia człowieka przez dzikie lub domowe zwierzę?

 

Ważne jest, aby jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i jak najwcześniej poinformować lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie mamy pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore.

W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz kwalifikujący   do szczepienia, który może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej.

Kwalifikację do szczepienia i profilaktyki czynno-biernej przeprowadza się w specjalistycznej poradni chorób zakaźnych.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}