W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Alarmujący wzrost zachorowań na odrę w Europie

14.03.2024

Rodzicu! Nie zwlekaj! Zaszczep swoje dziecko, by chronić je przed najbardziej zaraźliwą ze wszystkich chorób wirusowych.

Odra - szczepienia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed "alarmującym" zagrożeniem odrą w rejonie europejskim. Jak podał dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie, w roku 2023 zakażeniu uległo około 42 200 osób, podczas gdy w całym roku 2022 było to 941. Oznacza to niemal 45-krotny wzrost zachorowań. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie - 13 667, Rosji - 10 710, Kirgistanie - 5 452 oraz Turcji - 4 584. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii - 183 przypadki. Od stycznia do października 2023 roku 20 918 osób w całej Europie przyjęto do szpitala z powodu odry. Według danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH - PIB w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku zgłoszono 33 przypadki odry, natomiast w tym samym okresie roku 2022 odnotowano ich 26.

Wirus odry rozprzestrzenia się w sposób dynamiczny drogą kropelkową. Jedna chora osoba jest w stanie zarazić od 12 do 18 osób, które nie są uodpornione za pomocą szczepienia lub przechorowania odry w dzieciństwie.

Przebieg odry może być ciężki w każdym wieku. Często zaczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Najczęstszymi powikłaniami odry są: zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu oraz podostre stwardniające zapalenie mózgu. Może także dojść do utraty wzroku.

Najbardziej zagrożone są niemowlęta, które są zbyt małe, aby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki. Ponadto kobiety w ciąży (w czasie ciąży odra może prowadzić do urodzenia martwego dziecka, poronienia i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową) oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Szczepienia wykonywane są przy użyciu szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce, którą należy podać do 72 h od kontaktu z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie na odrę. Szczepienie przeciw odrze po kontakcie z chorym na odrę tzw. szczepienie poekspozycyjne jest jednym z elementów profilaktyki odry.

Obowiązek szczepień przeciw odrze w Polsce przypada na 13-15 miesiąc życia i 6 rok życia.

Obraz zawierający Sprzęt laboratoryjny, Sprzęt medyczny, Rozpuszczalnik, służba zdrowia
Opis wygenerowany automatycznie

 

Autor: Agnieszka Rąpała, Sekcja Nadzoru Epidemiologii

{"register":{"columns":[]}}