W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dot. zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce za 2023 r.

15.04.2024

Grafika przedstawia torebkę oraz łyżkę z białym proszkiem, a także strzykawek z brązowym płynem

W celu ograniczania zagrożeń, jakie mogą powodować środki zastępcze (ŚZ) oraz nowe substancje psychoaktywne (NSP) Główny Inspektor Sanitarny prowadzi rejestr zatruć. Obowiązki związane z procedurą zgłaszania zatruć określone zostały w art. 30a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Nową substancją psychoaktywną, zgodnie z definicją zawartą w ww. ustawie, jest każda substancja lub grupa substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w formie czystej lub w formie preparatu działająca na ośrodkowy układ nerwowy, inna niż substancja psychotropowa i środek odurzający, stwarzająca zgodnie z rekomendacją Zespołu do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych, zagrożenia dla zdrowia lub zagrożenia społeczne porównywalne do zagrożeń, stwarzanych przez substancję psychotropową lub środek odurzający, lub które naśladują działanie tych substancji, określona w przepisach wydanych na podstawie art. 44f pkt 3, tj. Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych2 . Wszelkie nielegalne działania związane z m.in. wytwarzaniem, przetwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu, czy udzielaniem osobie trzeciej podlegają przepisom karnym, określonym są w Rozdziale 7 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Środkiem zastępczym jest produkt zawierający substancję o działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, który może zostać użyty w takich samych celach jak środek odurzający, substancja psychotropowa lub nowa substancja psychoaktywna, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie odrębnych przepisów. Wytwarzanie, i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych jest zakazane i podlega karze pieniężnej w wysokości od 20 000 zł do 1 000 000 zł. Na podstawie § 1 pkt. 10 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 października 2014 r. w sprawie systemów wymiany informacji w zakresie dotyczącym zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej3 , utworzono rejestr zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną, prowadzony w formie elektronicznej jako System Monitorowania Informacji o Środkach Zastępczych i Nowych Substancjach Psychoaktywnych (SMIOD).

Więcej informacji w Raporcie znajdującym się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego bądź w załączniku poniżej.

Materiały

Raport Głównego Inspektora Sanitarnego dot. zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną w Polsce za 2023 r.
pdf​_RAPORT​_GŁÓWNEGO​_INSPEKTORA​_SANITARNEGO​_DOT​_ZATRUĆ​_ŚRODKIEM​_ZASTĘPCZYM​_LUB​_NOWĄ​_SUBSTANCJA​_PSYCHOAKTYWNĄ​_W​_POLSCE​_ZA​_2023docx.pdf 0.25MB
{"register":{"columns":[]}}