W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Międzychodzie przyjmuje próby kału do badań w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella i Shigella. Badania te wykonuje się u osób wykonujących prace na stanowiskach związanych z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz leków doustnych, przygotowaniem i wydawaniem posiłków, wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i leków, a także przy wykonywaniu innych czynności zawodowych, podczas których istnieje zagrożenie przeniesienia drogą pokarmową zakażenia na inne osoby.

Punkt przyjmowania prób i wydawania wyników:

PSSE w Międzychodzie, ul. Strzelecka 12, pokój nr 9 

 

Przyjmowanie prób: 21 czerwiec w godz. 9:00-13:00

Wydawanie wyników: od poniedziałku do piątku w godz. 730 - 1500 .

Opłata za pobór i badanie laboratoryjne 3 prób kału wynosi 137 zł:

36 zł płatne gotówką w Punkcie Przyjmowania Prób w momencie dostarczenia próbek (nie ma możliwości opłaty za badania kartą płatniczą).

101 zł płatne PRZELEWEM 

Nr konta do wpłat: 21 1010 1469 0066 5322 3100 0000

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile

Al. Wojska Polskiego 43, 64-920 Piła

W tytule przelewu proszę wpisać imię i nazwisko osoby badanej

Badanie będzie możliwe przy okazaniu dowodu przelewu.

 Instrukcja pobierania i transportu kału do badania w kierunku nosicielstwa pałeczek Salmonella/ Shigella.

1. Do badania do celów sanitarno-epidemiologicznych należy dostarczyć 3 próbki kału zebrane z trzech kolejnych dni na wymazówki z podłożem transportowym.

UWAGA: Nie pobierać kału w trakcie terapii antybiotykowej oraz przed upływem 7 dni od jej zakończenia!

2. Sposób pobierania próbki kału na zestaw transportowy (wymazówka). Kał oddać do wyparzonego lub jednorazowego naczynia. Otworzyć pakiet, wyjąć pałeczkę zakończoną wacikiem, trzymając za korek włożyć pałeczkę do kału i pobrać z kilku miejsc stolca porcję kału, tak aby materiał był wyraźnie widoczny na waciku. Jeśli próbka nie będzie zawierała dostatecznej ilości materiału nie zostanie przyjęta.

3. Kał znajdujący się na waciku należy przenieść do probówki z podłożem transportowym, docisnąć korek i szczelnie zamknąć.  Wypełnić etykietę na wymazówce nazwiskiem, datą i godziną pobrania materiału.

4.Podobnie postąpić drugiego i trzeciego dnia.  Pobrane próbki przechowywać w temperaturze (2-8)°C