W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

26 maja 2021 r. – Dbamy o mamy!

26.05.2021

26 maja 2021 r. – Dbamy o mamy!

26 maja – Podarujmy mamom to co najcenniejsze

Dzień mamy to doskonała okazja do tego by podkreślić rolę tej wyjątkowej osoby w naszym życiu. Z okazji Dnia Matki każde dziecko, niezależnie od wieku, dziękuje mamie za trud włożony w wychowanie. To również dzień, w którym wielu z nas obdarowuje mamy podarunkami.

Każdy z nas chce mieć zdrową mamę. Każda mama chce być zdrowa, by móc wypełniać swą rolę jak najlepiej. Zadbajmy o to by nasze mamy miały możliwość utrzymania zdrowia i wykrywania zagrożeń na wczesnych etapach chorób. Zachęcajmy mamy do monitorowania tego co najcenniejsze: ich zdrowia !

Do nowotworów najczęściej dotykających kobiety w Polsce należą:

  • Rak płuca,
  • Rak piersi,
  • Rak jelita grubego,
  • Rak trzonu macicy
  • Rak jajnika.

Uporczywy, chroniczny kaszel, który utrzymuje się nienaturalnie długo i zmienia swój charakter to sygnał, iż istnieje potrzeba wykonania zdjęcia rentgenowskiego. To mogą być symptomy i objawy raka płuc. Oznaką tego nowotworu może być także krwioplucie. Dzięki wykonaniu badania RTG oraz bronchoskopii istnieje szansa na wykrycie operacyjnego raka płuca.

Rak piersi stanowi dużą grupę zróżnicowanych i heterogennych co do biologii i przebiegu nowotworów. Nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wykrywane u kobiet. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat.

Symptomy chorobowe i potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo i wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.

Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz. We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym. W miarę rozrostu guza piersi dochodzą kolejne symptomy takie jak: asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, zaczerwienienie skóry, jednostronny wyciek z brodawki.

Najczęstszym objawem raka sutka jest guz, który nierzadko wykrywa sama chora. Częstość występowania tego objawu szacuje się między 65% a 76%. Guz w piersi jest zwykle dość twardy, czasami ma nierówną powierzchnię i na ogół dobrze wyczuwalne granice. Guzek piersi jest najczęściej całkowicie niebolesny, a pacjentki bardzo rzadko zgłaszają towarzyszące mu objawy, takie jak kłucie czy pociąganie.

Innym charakterystycznym objawem jaki daje rak piersi jest wyciek z brodawki sutkowej. Sama brodawka może być wciągnięta, pogrubiała, o zmienionym zabarwieniu lub z owrzodzeniami.
Symptomy raka sutka mogą dotyczyć także skóry. Może ona być zaczerwieniona, zmieniona, z obecnością twardego nacieku, owrzodzenia czy wciągnięcia. Objaw skórki pomarańczowej świadczy zazwyczaj o znacznym miejscowym zaawansowaniu procesu nowotworowego.

Do typowych objawów raka piersi nalezą również powiększenie okolicznych węzłów chłonnych oraz symptomy związane z przerzutami w odległych narządach.

Diagnostyka nowotworów sutka opiera się na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznemu lub w niektórych przypadkach na badaniu rezonansem magnetycznym.
W leczeniu nowotworów złośliwych piersi wykorzystuje się zarówno metody leczenia miejscowego (zabieg chirurgiczny raka piersi i radioterapię) oraz postępowanie systemowe (chemioterapia, hormonoterapia, leczenie celowane molekularnie lub immunoterapia).

Więcej: Rak piersi – wczesne objawy nowotworu https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-piersi-sutka/

Rak trzonu macicy (rak endometrium) to czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet, a zarazem najczęstszy nowotwór ginekologiczny.

Rak błony śluzowej trzonu macicy występuje przede wszystkim po menopauzie, a 25% przypadków zdarza się u kobiet przed menopauzą. Najważniejszy wpływ na rozwój raka trzonu macicy wywiera długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.

Więcej: Rak trzonu macicy – objawy, leczenie, rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/rak-trzonu-macicy/

 

Zobacz także:

Raka szyjki macicy – objawy, przyczyny, diagnostyka https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/

Rak jajnika – objawy, diagnostyka i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-jajnika-symptomy/

Jakie są najczęstsze objawy raka? https://www.zwrotnikraka.pl/jakie-sa-objawy-raka/

Choroba nowotworowa nie wyklucza macierzyństwa

Mam Raka Chcę Dziecko to akcja prowadzona w ramach projektu Oncofertility – Zachowanie Płodności fundacji Polska Liga Walki z Rakiem, która ma informować o możliwości zachowania płodności u pacjentów poddanych leczeniu onkologicznemu. W ramach projektu uruchomiono bezpłatną Infolinię Zachowania Płodności.

Mam raka chcę dziecko – projekt oncofertility

Zachorowania na nowotwory złośliwe są coraz bardziej powszechne u osób poniżej 40. roku życia. Według Krajowego Rejestru Nowotworów prawie 8 tys. osób z tej grupy wiekowej zachorowało na raka w 2015 r., a część z nich przed zachorowaniem nie zrealizowała planów prokreacyjnych.

Nowotwór oraz zastosowane leczenie mogą prowadzić do pogorszenia funkcji rozrodczych lub powodować bezpłodność, dlatego obowiązkiem lekarza prowadzącego jest poinformowanie chorych o możliwości wystąpienia takich powikłań.

Usunięcie narządu rodnego u kobiety, jąder u mężczyzny lub napromienianie miednicy powoduje trwałą niepłodność, natomiast zastosowanie chemioterapii i hormonoterapii może trwale lub odwracalnie hamować funkcje rozrodcze u obojga płci.

Pacjenci onkologiczni powinni na każdym etapie leczenia, przed operacją, radioterapią lub leczeniem systemowym, otrzymywać wyczerpujące informacje na temat możliwych powikłań, w tym ryzyka utraty płodności oraz możliwości jej zachowania i wspomagania rozrodu.

Więcej: Oncofertility – zachowanie płodności w trakcie leczenia onkologicznego https://www.zwrotnikraka.pl/oncofertility-zachowanie-plodnosci/

Zachęcamy do wykonywania badań profilaktycznych, które pozwalają we wczesnym stadium wykrywać zmiany nowotworowe.

Więcej na temat dostępnych badań na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie https://www.nfz-szczecin.pl/viac4_badania_profilaktyczne.htm

{"register":{"columns":[]}}