W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna szkoła: ważenie plecaków dla wspólnego dobra

17.10.2023

baner - bezpieczna i zdrowa szkoła - ważenie plecaków

Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

Chcielibyśmy poinformować Was o ważnej inicjatywie, którą prowadzimy z  miejscowymi szkołami - akcji ważenia plecaków uczniów. Naszym głównym celem jest zapewnienie zdrowego obciążenia dla uczniów oraz podniesienie poziomu ich komfortu i bezpieczeństwa w szkolnym otoczeniu.

W ramach akcji ważenia tornistrów, ocenie poddano wagę tornistra uczniów 2 szkół podstawowych miejskich: Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Myśliborzu i Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Leonida Teligi w Myśliborzu. Pomiary przeprowadzono w klasa I-VI – po dwa oddziały z rocznika. Ocenie poddano 24 oddziały, po 12 oddziałów w każdej szkole, łącznie zważono 450 uczniów i 450 tornistrów.  Proces ważenia plecaków jest prowadzony w sposób profesjonalny, dyskretny i z poszanowaniem prywatności każdego ucznia. Chcemy upewnić się, że plecaki nie są zbyt ciężkie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia naszych dzieci.

W trakcie badania zbyt ciężki plecak, tj. którego waga przewyższa 15% wagi ciała ucznia, odnotowano wśród 112 uczniów, co stanowi 25% badanych. Szczegółowe wyniki obrazuje Wykres 1. zamieszczony poniżej.

Wykres 1. Obciążenie uczniów ciężarem tornistrów – stosunek % wagi tornistra do wagi ucznia z podziałem na badane szkoły.
Wykres - ciężar plecaków

Wśród przebadanych 450 uczniów (215 z SP Nr 2 w Myśliborzu, 235 z SP Nr 3 w Myśliborzu) prawidłową wagę tornistra (do 10 % masy ciała ucznia) odnotowano wśród 129 uczniów (53 z SP Nr 2 w Myśliborzu, 92 z SP Nr 3 w Myśliborzu), waga tornistra mieszcząca się w przedziale od 10% do 15% wagi ciała ucznia – stwierdzona została u 209 uczniów (76 z SP Nr 2 w Myśliborzu, 117 z SP Nr 3 w Myśliborzu), przekroczenie wagi tornistra powyżej 15% wagi ciała ucznia stwierdzono u 112 uczniów (70 z SP Nr 2 w Myśliborzu, 42 z SP Nr 3 w Myśliborzu).

Uczniowie, którzy mieli za ciężkie plecaki przede wszystkim charakteryzowali się niską masą ciała, posiadali dodatkowe wyposażenie, w szczególności drugi piórnik, książka do biblioteki, książka z innego przedmiotu zabrana profilaktycznie „żeby nie zapomnieć”, butelki z piciem o pojemności 0,75 litra, drugie śniadanie. Wśród uczniów klas I-III zdarzały się dodatkowo zabawki, pluszaki i inne gadżety. Przekroczenie wagi tornistra trafiało się również wśród uczniów, którzy posiadali indywidualne szafki. Uczniowie przyznawali się, że nie zostawiają podręczników w szafkach, ponieważ zapominają zabierać je do domu, aby się uczyć lub odrobić lekcje. Szafki służą im przede wszystkim do przechowywania odzieży wierzchniej, stroju na wf lub przyborów plastycznych.

Każdy uczeń, u którego stwierdzono ciężar tornistra powyżej 15% otrzymał ulotkę informacyjną o skutkach noszenia zbyt ciężkiego plecaka. Przed wykonywaniem pomiarów pracownik OZiPZ przeprowadził prelekcje na temat profilaktyki wad postawy. Dodatkowo instruowano uczniów jak prawidłowo powinni nosić plecaki, niestety zdecydowana większość z nich miała tornistry opuszczone poniżej linii pleców lub założone tylko na jedno ramię.

W trosce o zdrowy kręgosłup należy zwrócić uwagę, aby:

  • tornister szkolny posiadał odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
  • miał równe, szerokie szelki,
  • posiadał dodatkowe zapięcie spinające szelki tornistra z przodu klatki piersiowej,
  • był noszony na obu ramionach, po to aby zapobiec asymetrii mięśniowej (mięśnie mocniej  obciążone rozwiną się bardziej, a nieużywane mniej),
  • przedmioty w tornistrze były rozłożone symetrycznie,
  • cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
{"register":{"columns":[]}}