W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem -Aktywność fizyczna każdego dnia!

18.07.2023

#latozsanepidem_aktywność_fizyczna

Dlaczego warto być aktywnym każdego dnia?

Wykonywanie regularnej aktywności fizycznej pozwala nam zredukować ryzyko wystąpienia wielu ciężkich chorób. Trzeba wspomnieć też o tym, że aktywność fizyczna przynosi korzyści również dla naszego zdrowia psychicznego. Między innymi zmniejsza objawy demencji i poprawia samopoczucie. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Aktywność fizyczna definiowana jest jako każdy ruch ciała, który jest wytworzony przez mięśnie szkieletowe. Niezbędna do tego jest energia, a wydatek energetyczny może być wykonywany na różnorakie sposoby intensywności.

Oto zalety codziennej aktywności fizycznej:

  1. Więcej energii i wigoru na co dzień. Badania naukowe wykazują, że im bardziej jesteś aktywna fizycznie, tym więcej masz energii. Jeśli zatem czujesz, że po pracy lub innych zajęciach padasz z nóg i jesteś śpiąca, spróbuj się zmobilizować i wykonać kilka prostych ćwiczeń.
  2. Zapobiegasz wielu chorobom, bo odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na najbardziej popularne choroby cywilizacyjne, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, otyłość. Ponadto poprawiasz wydolności układu odpornościowego, a co za tym idzie zmniejszasz podatność na choroby.
  3. Poprawiasz swój nastrój oraz skutecznie zapobiegasz depresji. Podczas aktywności fizycznej wzrasta wydzielanie się endorfin oraz serotoniny. Endorfiny to substancje, które uśmierzają odczuwanie bólu oraz powodują odczuwanie błogostanu. Serotonina natomiast odpowiada za poczucie zadowolenia. Oprócz samego wpływu hormonów ćwiczenia fizyczne mogą oddziaływać również na nastrój, szczególnie kiedy trenujemy w grupie.
  4. Wolniej się starzejesz  Według badań przeprowadzonych przez angielskich naukowców, osoby uprawiające sporty wolniej się starzeją. Za wszystkie zwyrodnienia pojawiające się w późniejszym wieku, odpowiedzialne jest to, iż nie używamy własnego ciała. Według badań osoby regularnie trenujące, będąc starszymi, tracą mniej ze swojego wzrostu, zachowują młodszy wygląd i bardziej sprawny układ oddechowy oraz krwionośny.
  5. Lepsza praca mózgu i lepsza koncentracja. Aktywność fizyczny ma bardzo pozytywny wpływ na nasz nastrój , witalność, szybkość reakcji oraz dobre samopoczucie. Powinno się ćwiczyć nie dla ciała, ale przede wszystkim dla naszego mózgu, ponieważ  ćwiczenia zwiększają aktywizację krążenia co powoduje lepsze jego lepsze dotlenienie.
  6. Przyspieszona przemiana materii – szybsze chudnięcie. Szybsze spalanie kalorii, czyli szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i lepsze wchłanianie składników odżywczych. Każda aktywność fizyczna bez wątpienia wpływa na zmianę budowy  ciała.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (Światowa Organizacja Zdrowia, WHO) minimalna dawka aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, powinna trwać ok. 30 minut – 5 razy w tygodniu lub 20 minut – 3 razy w tygodniu o wysokiej intensywności (uwzględniając trening siłowy oraz wytrzymałościowy).

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}