W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem- Bąblowica letnie zagrożenie

04.08.2023

Bąblowica – letnie zagrożenie

Jesz owoce leśne, grzyby bez ich dokładnego umycia? Uważaj, możesz zarazić się bąblowicą.

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów i mogą dostać się do organizmu człowieka zarówno przez bliski kontakt z tymi zwierzętami, przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk, jak i spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

 Cysty najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, ale również mogą występować w płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach, oku i mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta.

Objawy choroby

Związane są głównie z powiększaniem się cyst, uciskiem na otaczające tkanki i narządy i zależą od miejsca ich lokalizacji (np. cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci).

Drogi zakażenia

  • Nie przestrzeganie zasad higieny,
  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej, skażonej jajami tasiemca żywności (np. warzyw, owoców leśnych)

Leczenie

Polega na chirurgicznym usunięciu cyst i zastosowaniu odpowiednich leków. Chirurgiczne usunięcie cysty z otaczającą tkanką zapewnia całkowite wyleczenie. Ważne jednak, żeby cysta została usunięta, zanim pęknie i pasożyty się nie rozprzestrzenią. Nieleczona, może nawet prowadzić do śmieci.  Cysty można wykryć podczas USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia.

 Zapobieganie zarażeniu

Żeby nie zachorować, należy:

  • zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie
  • pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami
  • dokładnie myć przed jedzeniem lub poddawać obróbce termicznej owoce leśne i grzyby
  • chronić posesję przed lisami (częstymi nosicielami jaj tasiemca) poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które przyciągają dzikie zwierzęta
  • regularnie odro­baczać zwierzęta domowe preparatami działającymi na tasiemce.

 

Źródło: GIS;  Pacjent.gov.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}