W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Co trzeba wiedzieć o czerniaku?

07.07.2023

#latozsanepidem - co trzeba wiedzieć o czerniaku

Czerniak – co warto o nim wiedzieć i jak się chronić?

Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej występującym na skórze, jednak może on również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także na paznokciach i gałce ocznej. Wywodzi się on z melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry wytwarzających melaninę – pigment skóry. Sprawia on, że skóra staje się ciemniejsza w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym (słońcem czy lampami solariów) i to właśnie ono wskazywane jest jako najważniejszy czynnik odpowiedzialny za rozwój nowotworów skóry.

Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

ABCDE czerniaka:

  • asymetria, brzegi poszarpane czy nierównomierne,
  • czerwony lub czarny, niejednolity kolor,
  • duży rozmiar (powyżej 6 mm) oraz postępujące wolucja, czyli postępującezmiany zachodzące w znamieniu.

Podstawę profilaktyki służącej ochronie przed nowotworami skóry stanowi:

  • zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, szczególnie w lecie w godzinach południowych (między godziną 10:00 a 14:00), kiedy słońce znajduje się w zenicie.
  • Eksponując się na słońce w innych godzinach należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej – zaliczają się do niej stosowanie kosmetyków z filtrami UV (o jak najwyższym wskaźniku ochrony, a także stosunkowo niedawno przybyłych na nasz rynek kremów z filtrami mineralnymi),
  • noszenie jasnych, przewiewnych ubrań zakrywających ciało, które pomogą odbijać promienie słoneczne oraz zaopatrzenie się w nakrycie głowy i dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.
  • Dokładniej rzecz ujmując – nie oszczędzajmy na zdrowiu! Również picie odpowiednich ilości wody i zdrowa dieta, bogata w antyoksydanty – przeciwutleniacze, pozytywnie wpływają na zdrowie i na ochronę przeciwnowotworową.
  • Promieniowanie ultrafioletowe to jednak nie tylko słońce – chroniąc się przed czerniakiem należy unikać korzystania z solarium. Chroniąc skórę w ten sposób zabezpieczamy się nie tylko przed nowotworami, ale i przed jej przedwczesnym starzeniem się, korzyści są więc liczne.

Materiały

ULOTKA​_CZERNIAK
ULOTKA​_CZERNIAK.pdf 0.52MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}