W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem-szczepienia w podróży

24.08.2023

szczepienia_przed_podróżą

Wyjeżdżając w tropikalne zakątki świata jesteśmy dużo bardziej narażeni na choroby zakaźne niż podczas podróżny w naszej strefie klimatycznej.

Jakie zagrożenia czyhają na zdrowie turystów w tropiku?

Kraje tropikalne charakteryzuje występowanie „egzotycznych” drobnoustrojów powodujących choroby niespotykane w nasze strefie klimatycznej oraz większe niż w Europie zagrożenie infekcjami związanymi ze złymi warunkami sanitarnymi. Biorąc pod uwagę drogi zakażenia należy unikać niebezpiecznych zachowań, związanych z każdą z poniższych grupą chorób:

  • choroby przenoszone drogą pokarmową (tzw. „choroby brudnych rąk”), takie jak m.in. WZW A, dur brzuszny czy biegunka podróżnych, przenoszone są przez poprzez zanieczyszczoną żywność, wodę pitną i inne napoje;
  • choroby wektorowe, przenoszone przez owady lub kleszcze, w tym komary, muszki czy kleszcze, obejmują m.in. żółtą gorączkę, kleszczowe zapalenie mózgu i malarię;
  • choroby odzwierzęce, m. in. wścieklizna, rozwija się najczęściej po pokąsaniu lub zadrapaniu przez chore zwierzę;
  • choroby przenoszone drogą krwi i przez kontakt z wydzielinami, takie jak zakażenie wirusem WZW B, WZW C lub HIV, na które zapada się w wyniku kontaktów seksualnych lub zbiegów medycznych i kosmetycznych

Przed jakimi chorobami zakaźnymi można ochronić się za pomocą szczepień ochronnych ?

W Polsce dostępne są szczepionki ochronne przeciwko wielu chorobom występujących w tropikach (i nie tylko). Tą drogą można zabezpieczyć się przed m. in.: WZW A, WZW B, durem brzusznym, tężcem, błonicą, poliomyelitis, krztuścowi, chorobom wywoływanym przez meningokoki, wścieklizną, żółtą gorączką oraz kleszczowym zapaleniem mózgu. Niestety, mimo wieloletnich badań, dotychczas nie udało opracować się skutecznej szczepionki przeciw malarii, choć prace nad nią są bardzo zaawansowane. Warto pamiętać, że po zaszczepieniu organizm potrzebuje czasu, żeby wytworzyć odporność, a niekiedy potrzebne jest podanie kilku dawek szczepionki przed wyjazdem, dlatego na wizytę u lekarza medycyny podróży najlepiej udać się co najmniej na 6 tygodni przed podróżą.

Czy wykonywanie szczepień przed wyjazdem jest obowiązkowe?

Szczepienia wykonywane przed wyjazdami zagranicznymi można podzielić na zalecane i obowiązkowe. W większości przypadków ich podanie jest zalecane, czyli dobrowolne. Rekomendacje w tym zakresie formułują organizacje zdrowia, takie jak np. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), dla regionów, gdzie ryzyko infekcji jest stosunkowo duże. Podejmując decyzję o zaszczepieniu, poza miejscem docelowym podróży bierze się również pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, charakter podróży i planowane warunki pobytu oraz zajęcia w podróży, stan zdrowia osoby podróżującej, a także wcześniejsze uodpornienie.

Szczepienia obowiązkowe

  • przeciw żółtej gorączce (żółtej febrze) obowiązują przy wjeździe do niektórych krajów w Afryce i Ameryce Południowej (a podczas podróży przez wiele różnych regionów świata także w licznych innych państwach strefy tropikalnej),
  •   przeciw zakażeniom meningokokowym – do Arabii Saudyjskiej.

Brak ich wykonania może oznaczać odmowę wjazdu do kraju, który ich wymaga, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę na koszt podróżnego.

Źródło: Szczepienia dla podróżujących

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}