W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 - Zobowiązać się do rezygnacji

31.05.2021

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 - Zobowiązać się do rezygnacji

Światowy Dzień Bez Tytoniu wprowadzony został przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku. Była to odpowiedź na lawinowo rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne. W ramach tegorocznych obchodów zachęcamy do włączenia się w całoroczną kampanię promującą rzucenie palenia World No Tobacco Day 2021 (who.int)

Osoby palące papierosy i wapujące obarczeni są wyższym ryzykiem infekcji SARS-CoV-2 oraz cięższym przechorowaniem infekcji koronawirusem. Dodatkowo wśród palaczy notuje się większą częstość zgonów z powodu infekcji koronawirusem. Tym bardziej obecna sytuacja epidemiczna to właściwy moment na zerwanie z nałogiem i rzucenie palenia.

https://youtu.be/Ebtn5lx8xms

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021 - Zobowiązać się do rezygnacji

Mówi się, że "quitters nigdy nie wygrać", ale w przypadku tytoniu, quitters są prawdziwymi zwycięzcami.

Kiedy pojawiła się wiadomość, że palacze są bardziej narażeni na rozwój ciężkiej choroby z COVID-19 w porównaniu do osób niepalących, spowodowało to,że miliony palaczy, chciało  rzucić palenie. Ale bez odpowiedniego wsparcia, rzucenie palenia może być niezwykle trudne.

Nikotyna znajdująca się w tytoniu jest bardzo uzależniająca i tworzy uzależnienie. Behawioralne i emocjonalne więzi z używaniem tytoniu – takie jak posiadanie papierosa przy kawie, pragnienie tytoniu, uczucie smutku lub stresu – sprawiają, że trudno jest rozruszać nawyk.

Obecnie ponad 70% z 1,3 miliarda użytkowników tytoniu na całym świecie nie ma dostępu do narzędzi, których potrzebują, aby skutecznie zrezygnować z palenia tytoniu. Ta luka w dostępie do usług zaprzestania działalności jeszcze bardziej pogłębia się w ostatnim roku, ponieważ pracownicy służby zdrowia zostali zmobilizowani do radzenia sobie z pandemią.

Dlatego WHO rozpoczęła całoroczną kampanię na Światowy Dzień bez Tytoniu - "Zobowiązać się do rzucenia". Kampania ma na celu umożliwienie 100 milionom użytkowników tytoniu podjęcia próby rezygnacji poprzez stworzenie sieci wsparcia i zwiększenie dostępu do usług, które okazały się pomóc użytkownikom tytoniu w skutecznym rzuceniu palenia.

Cel ten zostanie osiągnięty poprzez skalowanie istniejących usług, takich jak krótkie porady pracowników służby zdrowia i krajowe bezpłatne infolinie, a także uruchomienie innowacyjnych usług, takich jak -pierwszy cyfrowy pracownik służby zdrowia WHO, i programy wsparcia chatbotów na WhatsApp i Viber.

Ramowa konwencja WHO o ograniczeniu użycia tytoniu (WHO FCTC) stanowi zdecydowaną, uzgodnioną reakcję na globalną epidemię tytoniu i jej ogromne koszty zdrowotne, społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Aby pomóc krajom we wdrażaniu WHO FCTC, WHO wprowadziła pakiet techniczny MPOWER w celu wspierania wdrażania kluczowych strategii, takich jak podnoszenie podatków od tytoniu, tworzenie środowisk wolnych od dymu tytoniowego i oferowanie pomocy w rzuceniu palenia.

E-papierosy nie są sprawdzonymi pomocami do zaprzestania palenia

Przemysł tytoniowy nieustannie próbuje obalić te ratujące życie środki w zakresie zdrowia publicznego. W ciągu ostatniej dekady przemysł tytoniowy promował e-papierosy jako pomoc w zaprzestaniu palenia pod postacią przyczyniającą się do globalnej kontroli tytoniu. W międzyczasie zastosowali strategiczne taktyki marketingowe, aby przyciągnąć dzieci do tego samego portfolio produktów, udostępniając je w ponad 15 000 atrakcyjnych smakach.

Dowody naukowe dotyczące e-papierosów jako pomocy w zaprzestaniu palenia są niejednoznaczne i brakuje jasności co do tego, czy produkty te mają jakąkolwiek rolę do odegrania w zaprzestaniu palenia. Przejście z tradycyjnych wyrobów tytoniowych na e-papierosy nie kończy palenia.

"Musimy kierować się nauką i dowodami, a nie kampaniami marketingowymi przemysłu tytoniowego – tej samej branży, która od dziesięcioleci zajmuje się kłamstwami i oszustwami, aby sprzedawać produkty, które zabiły setki milionów ludzi", powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„E-papierosy wytwarzają toksyczne substancje chemiczne, które są związane ze szkodliwymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak choroby układu krążenia i zaburzenia płuc.”

Więcej World No Tobacco Day 2021 (who.int)

Źródło WHO

{"register":{"columns":[]}}