W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mycia Rąk

15.10.2021

Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa UNICEF, skierowana jest do różnych grup społecznych, obchodzona jest corocznie 15 października. To ogólnoświatowa akcja, która ma edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk.

Prawidłowe mycie rąk ciepłą wodą i mydłem pozwala pozbyć się większości drobnoustrojów i bakterii z rąk, a tym samym zapobiega ich przenoszeniu. Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii. Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy - są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

Proces mycia rąk, który powinien być nawykiem, niestety bardzo często jest bagatelizowany. Według szacunków, co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie z pracy. Co gorsza, co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta nie myją rąk po wyjściu z toalety. A powszechnie wiadomo, że te  kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz też innymi chorobami. Pamiętajmy jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dokładnie . Dlatego warto  pamiętać też o podstawowych zasadach:

  • Rozpoczynamy od zmoczenia rąk wodą.
  • Nabieramy tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni.
  • Dokładnie rozprowadzamy mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
  • Pamiętamy o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.
  • Na koniec dokładnie płuczemy ręce wodą i wycieramy ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Materiały

Światowy Dzień Mycia Rąk
światowy​_dzień​_mycia​_rak.jpg 0.07MB
{"register":{"columns":[]}}