W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22-28 stycznia 2024 r. - Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

24.01.2024

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

22 stycznia 2024 rozpoczął się Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, którego celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak istotną rolę odgrywają badania profilaktyczne, które pozwalają zdiagnozować nowotwór, a nawet uchronić życie. Tegoroczny tydzień potrwa do 28 stycznia. Jest to bardzo dobra okazja, aby odwiedzić ginekologa oraz dowiedzieć się, jak ważne są regularne badania cytologiczne.

Rak szyjki macicy to podstępny nowotwór, który rozwija się stosunkowo powoli. Jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na ponad 600 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce każdego roku prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy.

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakażenia onkogennym typem wirusa HPV.

Wykazano, że DNA wirusa HPV jest obecne w 99,7% próbek z rakiem szyjki macicy, potwierdzając związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem HPV, a rakiem szyjki macicy. 

HPV odpowiada za:

  • blisko 100% stanów przedrakowych i raka szyjki macicy,
  • 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy,
  • 90% nowotworów odbytu,
  • 30% nowotworów prącia,
  • 5-30% nowotworów sromu,
  • 3,7% nowotworów jamy ustnej,
  • 11% nowotworów nosogardzieli,
  •  20% nowotworów nasady języka, migdałków,
  •  25% nowotworów nieokreślonej części gardła,
  • zachorowania na nowotwory głowy i szyi (jama ustna ok. 3,7%; nosogardziel- ok. 11%; nasada języka, migdałek- ok. 19,9%, nieokreślone części gardła- ok. 25%)

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy to dobra okazja, aby edukować i promować szczepienia przeciw HPV.  Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Dlatego w powszechnym programie szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży znalazło się szczepienie przeciw HPV i od 1 czerwca 2023 roku można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.  Więcej informacji na ten temat znajduje się pod linkiem https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/

Ponadto Sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie prowadzi Program edukacyjny "Wybierz życie - Pierwszy krok", który jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę. Więcej informacji na ten temat znajduje się pod linkiem  https://gwiazdanadziei.pl/wybierz-zycie-pierwszy-krok

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}