W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu - 31 maja 2023 r.

31.05.2023

Co roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Inicjatywa ta powstała, żeby zwrócić uwagę na rosnącą liczbę osób używających wyroby tytoniowe i uświadomić społeczeństwo o negatywnych skutkach zdrowotnych związanych z nałogiem tytoniowym. Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Bez Tytoniu jest „Uprawiaj żywność, nie tytoń”.

Dziecko z miską

Każdego roku na całym świecie pod uprawę tytoniu przekształca się około 3,5 miliona hektarów ziemi, a około 200 000 hektarów zostaje wylesionych. Uprawa tytoniu wymaga intensywnego użytkowania zasobów i stosowania na dużą skalę pestycydów i nawozów, które powodują  degradację gleby. Grunty wykorzystywane pod uprawę tytoniu mają mniejszą zdolność do uprawy żywności. W porównaniu z innymi działaniami rolniczymi, takimi jak np. uprawa kukurydzy, a nawet wypas bydła, uprawa tytoniu wpływa bardziej destrukcyjnie na ekosystemy, ponieważ pola uprawne tytoniu są bardziej podatne na pustynnienie.

Cel kampanii

Uprawa i produkcja tytoniu pogłębia brak bezpieczeństwa żywnościowego, a zyski z uprawy tytoniu nie zrekompensują szkód wyrządzonych zrównoważonej produkcji żywności w krajach o niskich i średnich dochodach. Dlatego globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat alternatywnej produkcji roślinnej i możliwości marketingowych dla rolników tytoniu oraz zachęcenie ich do uprawy zrównoważonych, pożywnych gatunków roślin.

Kampania WNTD 2023 wzywa rządy i decydentów do zaostrzenia przepisów, opracowania odpowiednich polityk i strategii oraz umożliwienia rolnikom tytoniu zmiany warunków rynkowych na uprawę roślin spożywczych.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia tytoń zabija każdego roku około 8 milionów ludzi. Uprawa, produkcja, dystrybucja i użytkowanie tytoniu niszczy nie tylko ludzkie zdrowie i życie, ale też zatruwa wodę, glebę i miasta chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów a także odpadami z e-papierosów. Rzucenie palenia ma wpływ nie tylko na zdrowie jednostki, ale też na stan społeczeństwa i środowiska naturalnego.

Więcej informacji o Światowym Dniu Bez Tytoniu:

https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023 

{"register":{"columns":[]}}