W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu

Światowy Dzień Bez Tytoniu

 Światowy Dzień Bez Tytoniu

 

W 2021 roku Światowy Dzień Bez Tytoniu przypada na 31 maja (poniedziałek). Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia – (WHO) w 1988 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Corocznie WHO dąży do zwrócenia uwagi społeczeństwa na skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne palenia papierosów.

WHO rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe. Pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez:

opowiadanie się za zdecydowaną polityką zaprzestania palenia tytoniu,

promowanie zwiększonego dostępu do usług w zakresie rzucania palenia,

podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego,

umożliwienie użytkownikom tytoniu podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzuć i wygraj”.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi! Około 780 milionów ludzi na świecie twierdzi, że chce rzucić palenie, ale tylko 30% z nich ma dostęp do narzędzi, które mogą pomóc im przezwyciężyć fizyczne i psychiczne uzależnienie od tytoniu.

W Polce około 9 milionów osób pali papierosy. Każdego roku palenie tytoniu przyczynia się do śmierci około 6 milionów ludzi, z czego ponad 600 000 to niepalące osoby, które są ofiarami tak zwanego biernego palenia.

Jeden palacz na czterech skróci swoje życie o 20 lat i umrze przed 65 rokiem życia.

Osoby palące są 20 razy bardziej zagrożone zachorowaniem na raka jamy ustnej, gardła, przełyku lub krtani niż osoby nie palące. Tytoń powoduje choroby oczu, zębów, serca i innych wewnętrznych organów .

Palenie papierosów zwiększa ryzyko m.in. zawału serca i zapalenia mięśnia sercowego, udaru mózgu, nowotworów, chorób płuc, niepłodności czy demencji. W 2019 roku w Polsce papierosy paliło codziennie 24% mężczyzn i 18 % kobiet powyżej 15 r. ż.

Palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru, wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia drgawek. Długotrwała ekspozycja na dym tytoniowy podnosi ryzyko większej utraty objętości mózgu związanej z wiekiem a prawdopodobieństwo demencji u palaczy jest o 30 procent większe, w tym choroby Alzheimera.

Korzyści zdrowotne rzucenia palenia

Rzucenie palenia przynosi natychmiastowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Już po 20 minutach od rzucenia palenia spada tętno. W ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy. W ciągu 2–12 tygodni poprawia się krążenie i czynność płuc. W ciągu 1-9 miesięcy ustępują kaszel i duszność. W ciągu 5–15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu porównywalnego do osób niepalących. W ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o około połowę mniejsza niż wśród palaczy. W ciągu 15 lat ryzyko wystąpienia chorób serca jest takie, jak u niepalących.

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

Zachęcamy zatem do  abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie oraz uzyskać fachowe wsparcie w walce z nałogiem zgłoś się do:

- SPZOZ OŚRODKA PROFILAKTYKI I TERAPII UZALEŻNIEŃ

ul. Szkolna 24, 63-400 Ostrów Wielkopolski,

czynne poniedziałek – piątek: 8:00 – 19:00, 62 735 09 87, 62 735 21 63

  •  opitu@ostrow-wlkp.

W ośrodku przyjmują specjaliści psychoterapii uzależnień - psychologowie, pedagodzy, socjolodzy oraz lekarz psychiatra. Usługi profilaktyczne i psychoedukacyjne dla mieszkańców miasta i miejskich placówek samorządowych są udzielane bezpłatnie.
Świadczenia zdrowotne dla uprawnionych są refundowane przez NFZ.
Nie jest wymagane skierowanie dla osób uzależnionych od substancji.

- Zadzwoń pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108, (22) 211 80 15 od poniedziałku do piątku w godz.: 09:00-21:00 oraz w soboty w godz.: 09:00-15:00.

Bezpłatne poradnictwo cyfrowe- narzędzia do rzucenia palenia

WHO oraz jej partnerzy chcą zapewnić ludziom narzędzia potrzebne do podjęcia skutecznej próby rzucenia palenia. WHO ustanowiło nową inicjatywę „Access Initiative for Quitting Tobacco”, która zapewnia ludziom na całym świecie między innymi bezpłatny dostęp do poradnictwa cyfrowego. Nawiązało współpracę z firmami technologicznymi, takimi jak Facebook, WhatsApp i Soul Machines, aby podnieść świadomość i wspierać użytkowników tytoniu w rzucaniu palenia przy pomocy chatbotów i cyfrowych pracowników służby zdrowia. Na przykład Florence - doradca cyfrowy, oparty na sztucznej inteligencji, pomaga ludziom opracować spersonalizowany plan rzucenia palenia i kieruje ich do dostępnych aplikacji mobilnych i bezpłatnych infolinii dotyczących rzucania palenia w ich krajach. W międzyczasie Quit Challenge na WhatsApp dostarcza zarejestrowanym użytkownikom bezpłatne wiadomości o tym, jak rzucić palenie, bezpośrednio na ich telefony komórkowe. Te i inne globalne i regionalne narzędzia w zakresie rzucania palenia zostaną wprowadzone w ramach kampanii na Światowy Dzień Bez Tytoniu 2021, po raz kolejny potwierdzają, że usługi w zakresie rzucania palenia poprawiają zdrowie, ratują życie i oszczędzają pieniądze.

Źródło:

https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-bez-tytoniu

https://www.politykazdrowotna.com/59907,31-maja-swiatowy-dzien-bez-tytoniu

https://www.politykazdrowotna.com/69518,jak-nikotyna-wplywa-na-nasz-uklad-nerwowy

https://www.pib-nio.pl/profilaktyka-i-badania-przesiewowe/poradnia-pomocy-palacym/

WHO/Europe | Events - World No Tobacco Day 2021: Commit to Quit

{"register":{"columns":[]}}