W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Zdrowia 2021

07.04.2021

Światowy Dzień Zdrowia 2021

grafika światowy dzień zdrowia

grafika

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia przypada na 7 kwietnia - ,,Budowanie sprawiedliwego i zdrowszego świata".

Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej istotne problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Nasz świat nie jest równy.

W tym roku, już po raz drugi święto ma szczególny charakter, z uwagi na pandemię COVID-19, z którą mierzy się świat i która stała się najważniejszą kwestią w obszarze zdrowia publicznego.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO tegorocznym hasłem zwraca uwagę na nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, które szczególnie uwydatniła pandemia COVID-19. Mimo, iż uderzyła ona w wiele krajów, największe piętno odcisnęła na społecznościach, które mają mniejszy dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej. Stąd też WHO wzywa do podjęcia działań służących wyeliminowaniu nierówności zdrowotnych i łączenia ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata, w myśl zasady, iż nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!

W kontekście tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia zwraca się też szczególną uwagę na konsekwencje ekonomiczne i społeczne będące efektem panującej pandemii. Sytuacja epidemiczna oraz związane z nią zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też zdrowie psychiczne.

Źródło:

Oficjalne informacje na temat Światowego Dnia Zdrowia 2021 znajdują się na stronie: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021