W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak leczyć i jak zapobiegać odwodnieniu? - #latozsanepidem

31.07.2023

Leczenie polega przede wszystkim na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu oraz na stałym uzupełnianiu jej braków. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów odwodnienia, braki wody można uzupełnić samodzielnie przez zwiększoną ilość wypijanej wody lub specjalnych doustnych płynów nawadniających, dostępnych w aptekach. Płyny należy uzupełniać stopniowo – regularnie i mniejszymi porcjami. Należy unikać alkoholu, napojów gazowanych oraz tych, które zawierają kofeinę.

Jeżeli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, mimo zwiększonej ilości przyjmowanych płynów, należy zgłosić się do szpitala, gdzie zastosowane zostaną odpowiednie preparaty podawane dożylnie, w celu wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania odwodnieniu jest podaż płynów odpowiednia do wieku, masy ciała i płci, jednocześnie uwzględniająca stopień aktywności fizycznej, dietę oraz klimat, w którym żyjemy.

W normalnych warunkach dobowe zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego wynosi 25 – 35 ml na kilogram masy ciała. Im wyższa utrata wody, tym większa powinna być podaż płynów.
W czasie silnych upałów powinniśmy pić około 1 litra wody więcej niż normalnie❗️

{"register":{"columns":[]}}