W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zgłoszenie nieprawidłowości

Deklaracja zgłaszania nieprawidłowości

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile wdrożona jest Procedura Zgłaszania Nieprawidłowości w związku z art. 8 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa Unii. Procedura została wprowadzona Zarządzeniem Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile nr 4/2022 z dnia 25.05.2022 r.
Podstawowym celem Procedury jest utworzenie systemu informowania o nieprawidłowościach w PSSE w Pile poprzez stworzenie bezpiecznych kanałów zgłoszeniowych, zapobiegających podejmowaniu jakichkolwiek działań odwetowych wobec Sygnalisty.

Istotne definicje

  1. Nieprawidłowości - rozumie się przez to taki stan faktyczny będący następstwem działania lub zaniechania który świadczy o możliwości wystąpienia zdarzeń naruszających lub mogących naruszać powszechnie obowiązujące przepisy prawa czy przepisy wewnętrzne; jest to również każde działanie czy zaniedbanie, które stanowi lub może stanowić działanie nielegalne lub nieetyczne;
  2. Zgłoszeniu nieprawidłowości/Zgłoszeniu - rozumie się przez to przekazanie w trybie określonym w niniejszej Procedurze przez osobę uprawnioną do dokonania zgłoszenia informacji mogących świadczyć o nieprawidłowościach;
  3. Zgłaszającym - rozumie się przez to osobę dokonującą zgłoszenia nieprawidłowości przy wykorzystaniu kanałów zgłoszeniowych określonych w niniejszej Procedurze;
  4. Osobie uprawnionej do dokonania zgłoszenia - rozumie się przez to osobę, która posiada prawo i obowiązek dokonania zgłoszenia;
  5. Sygnaliście - rozumie się przez to dokonującą zgłoszenia nieprawidłowości osobę, której przyznano status Sygnalisty na zasadach określonych w niniejszej Procedurze
  6. Kontekst związany z pracą - obecne lub przyszłe działania związane z pracą, w ramach których - niezależnie od charakteru tych działań - osoby mogą uzyskać informacje na temat naruszeń i doświadczyć działań odwetowych, w przypadku zgłoszenia takich informacji.

Osoba uprawniona do dokonania zgłoszenia

Osobami uprawnionymi do dokonania zgłoszenia są osoby fizyczne, które zgłaszają informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, tj.:

  1. pracownicy, także w przypadku gdy stosunek pracy już ustał,
  2. osoby ubiegające się o zatrudnienie, która uzyskały informację o naruszeniu prawa
    w procesie rekrutacji lub negocjacji poprzedzających zawarcie umowy,
  3. osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
  4. przedsiębiorcy realizujący inwestycje dla PSSE,
  5. osoby świadczące pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej,
  6. stażyści,
  7. wolontariusze

- zwani dalej „zgłaszającymi".

Przez nieprawidłowości należy w szczególności rozumieć informacje posiadane przez osoby uprawnione do dokonania zgłoszenia, mogące świadczyć o:

  1. podejrzeniu przygotowania, usiłowania lub popełnienia czynu zabronionego przez podmioty, o których mowa powyżej,
  2. niedopełnieniu obowiązków lub nadużyciu uprawnień przez podmioty, o których mowa powyżej,
  3. niezachowaniu należytej staranności wymaganej w danych okolicznościach
    w działaniach podmiotów, o których mowa powyżej,
  4. nieprawidłowościach w organizacji działalności PSSE, które mogłyby prowadzić
    do popełnienia czynu zabronionego lub wyrządzenia szkody,
  5. naruszeniu wewnętrznych procedur oraz standardów etycznych przyjętych w PSSE,
  6. naruszeniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.

Zgłaszający podlega ochronie określonej w przepisach Procedury pod warunkiem,
że miał uzasadnione podstawy sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacja o naruszeniu prawa jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.

Procedury nie stosuje się, jeżeli informacja o naruszeniu prawa została zgłoszona na postawie przepisów odrębnych w szczególności jako skarga lub zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Procedury nie stosuje się, jeżeli naruszenie prawa godzi wyłącznie w prawa zgłaszającego lub zgłoszenie naruszenia prawa następuje wyłącznie w indywidualnym interesie zgłaszającego.

Status Sygnalisty uzyskuje każdy zgłaszający, chyba że wstępna analiza zgłoszenia daje podstawy do przyjęcia, iż zgłaszający w sposób oczywisty działał w złej wierze. W złej wierze pozostaje zgłaszający, który działa w celu sprzecznym z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Osobie, dokonującej zgłoszenia oraz osobie pomagającej w dokonaniu zgłoszenia pracodawca zapewnia ochronę przed możliwymi działaniami odwetowymi, a także przed szykanami, dyskryminacją i innymi formami wykluczenia lub nękania przez innych pracowników.

Koordynatorzy odpowiedzialni za przyjmowanie i rozpatrywanie zgłoszeń nieprawidłowości

Katarzyna Derezińska

Marta Barełkowska

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile
al. Wojska Polskiego 43
64-920 Piła

Zgłoszenia nieprawidłowości mogą być przekazywane za pomocą:

  1. dedykowanej skrzynki e-mailowej: zgłoszenia.pila@sanepid.gov.pl,
  2. poprzez wypełnienie formularza zgłoszenia nieprawidłowości i dostarczenie go
    do koordynatora ds. zgodności,
  3. osobiście u koordynatora ds. zgodności.

W przypadku zgłoszenia zawierającego dane osobowe osoby dokonującej zgłoszenia koordynator w terminie 7 dni wysyła potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
Koordynator dokonuje weryfikacji zgłoszenia, a następnie decyduje o dalszych działaniach następczych. Wyniki przedstawiane są w terminie do 3 miesięcy. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 6 miesięcy, o czym należy poinformować osobę dokonującą zgłoszenia. Osoba odpowiedzialna za zgłoszenie ma obowiązek poinformować Sygnalistę o sposobie rozwiązania sprawy w terminie 30 dni od zakończenia rozpatrywania zgłoszenia.

Materiały

Formularz zgłoszenia nieprawidłowości
FORMULARZ​_ZGŁOSZENIA​_NIEPRAWIDŁOWOŚCI​_do​_umiwszczenia​_na​_stronie.pdf 0.13MB
Formularz zgłoszenia nieprawidłowości
FORMULARZ​_ZGŁOSZENIA​_NIEPRAWIDŁOWOŚCI​_do​_umiwszczenia​_na​_stronie.docx 0.01MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
19.05.2023 11:51 Arkadiusz Słysz
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Arkadiusz Słysz
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Zgłoszenie nieprawidłowości 1.0 19.05.2023 11:51 Arkadiusz Słysz

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}