W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Po lewej stronie różowa wstążeczka. Obok napis: 15 października Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Październik już od 1985 roku jest miesiącem świadomości raka piersi, dlatego warto wiedzieć, jakie badania należy wykonać, żeby go szybko wykryć i gdzie udać się po pomoc.

Rak piersi to wciąż najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. W obniżeniu ryzyka zachorowania na nowotwór fundamentalne znaczenie ma profilaktyka. Ważnym jej elementem jest samobadanie piersi, które polega na dokładnym oglądaniu stanu piersi oraz badaniu dotykowym. To nic nie kosztuje, a wykonywane systematycznie jest niezwykle skuteczne.  Już od 20 roku życia każda z Pań powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa chirurga lub onkologa.

Obserwuj swoje ciało i zrób samobadanie piersi. Najlepiej 3-5 dni po miesiączce, wtedy piersi nie są wrażliwe i obrzmiałe. W czasie menopauzy i w ciąży samobadanie powinno się wykonywać w wybranym dniu miesiąca. Kobieta, która systematycznie bada piersi  jest w stanie ocenić, jakie zmiany zaszły w jej piersiach od ostatniego badania.

Kolejnym elementem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi jest USG. Jest to badanie nieinwazyjne, skierowane głównie do kobiet między 20 a 30 rokiem życia, u których nie przeprowadza się jeszcze mammografii. Natomiast powyżej 40 roku życia zaleca się wykonywanie mammografii, która jest obecnie najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrywania nowotworów piersi. co dwa lata,. Według danych epidemiologicznych największe ryzyko zachorowania na raka piersi występuje u kobiet w wieku od 50 do 69 lat. W związku z tym dla tej grupy wiekowej w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest możliwość wykonania co dwa lata bezpłatnej mammografii. Od 1 listopada br. nastąpi rozszerzenie kryterium wieku i badania mammograficzne obejmą w Polsce kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

Należy pamiętać, że nie każdy guz jest rakiem piersi, ale każda wykryta zmiana wymaga szybkiej diagnostyki. Aby dać sobie szansę wykrycia raka piersi we wczesnym stadium należy regularnie wykonywać samobadanie oraz poddawać się zalecanym badaniom kontrolnym i przesiewowym.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do lekarza!!!

{"register":{"columns":[]}}