W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Mały kleszcz – duży problem?”

Baner z tekstem - mały kleszcz, duży problem, przedstawiający kleszcza na liściu pod lupą

Mały kleszcz - duży problem?

Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się z zimowego snu. Coraz cieplejsze dni sprawiają,
że częściej oraz dłużej korzystamy z łona natury. Spacerujemy po lasach, biegamy po łąkach, chodzimy po parkach, skwerach oraz ogrodach. Beztrosko gościmy w „domach zwierząt”. To właśnie wtedy i nas może odwiedzić niespodziewany gość, którym jest KLESZCZ. Ten mały pajęczak z podgromady roztoczy żywi się krwią zarówno zwierząt jak i ludzi.

Aby ustrzec się przed ukłuciem kleszcza:

 • ubieraj się odpowiednio (nakrycie głowy, długi rękaw, długie spodnie, pełne buty - niezależnie
  od pogody),
 • wybieraj ubrania w jasnych kolorach, na których łatwiej jest zauważyć kleszcza,
 • stosuj repelenty - środki odstraszające zgodnie z instrukcją producenta,
 • unikaj przebywania w miejscach częstego bytowania kleszcza, np. wysokie trawy, zarośla, łąki, parki,
 • po powrocie do domu dokładnie obejrzyj całe ciało, a szczególną uwagę zwróć na skórę na linii włosów, za uszami, pod pachami, w zgięciach łokci i kolan.

Nie zawsze niestety uda nam się przed nim uchronić. Nie wolno podrażniać tkwiącego w skórze kleszcza, ponieważ może to wywołać u niego wymioty, które zwiększą ryzyko zakażenia. Jak najszybciej należy go usunąć za pomocą specjalnych urządzeń, np.: kleszczołapek, „lassa”, szczypczyków. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować oraz dokładnie sprawdzić czy cały pajęczak został usunięty, a w razie pojawienia się niepożądanych objawów, takich jak np. zaczerwienienie, rumień, zmiany skórne o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym - niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Kleszcze poprzez ukłucie mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Bardzo ważną rolę w profilaktyce kleszczowego zapalenia mózgu stanowią szczepienia ochronne, które można realizować przez cały rok, ale warto rozpocząć cykl szczepień zimą lub wczesną wiosną przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy. Szczepionki są przeznaczone dla osób, które ukończyły 1 rok życia.

W Polsce szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu zalecane są w Programie Szczepień Ochronnych na 2022 rok w szczególności dla:

 • osób zatrudnionych w eksploatacji lasu,
 • stacjonującego wojska,
 • funkcjonariuszy straży pożarnej i granicznej,
 • rolników,
 • młodzieży odbywającej staże i praktyki zawodowe,
 • osób, które często podejmują aktywność fizyczną poza pomieszczeniami, np. biegacze, spacerowicze, grzybiarze, myśliwi,
 • turystów,
 • uczestników obozów i kolonii.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi materiałami:

Materiały

Gdzie możesz spotkać kleszcza TT
Gdzie​_możesz​_spotkać​_kleszcza​_TT.png 1.08MB
Jak uchronić się przed kleszczem TT
Jak​_uchronić​_się​_przed​_kleszczem​_TT.png 1.01MB
Jak usunąć kleszcza TT
Jak​_usunąć​_kleszcza​_TT.png 0.66MB
Miejsca żerowania TT
Miejsca​_żerowania​_TT.png 0.21MB
{"register":{"columns":[]}}